piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Posłowie PiS chcą odkręcić jedną z reform Anny Zalewskiej. Pod projektem negującym zmiany wprowadzone przez byłą minister edukacji podpisał się Arkadiusz Czartoryski

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, chce zmian w edukacji domowej i w czerwcu złożyła projekt ustawy, która zmienia ograniczenia wprowadzone za czasów minister Anny Zalewskiej. Chodzi m.in. o podniesienie subwencji na dzieci uczące się w domu do poziomu 80 procent kwoty bazowej.

Wśród posłów, którzy podpisali się pod projektem uchwały znalazł się m.in. poseł Arkadiusz Czartoryski. O sprawie informuje serwis TVN 24.

ReklamaProjekt zakłada zniesienie ograniczeń w wyborze szkoły ze względu na teren województwa (wprowadzony przez Zalewską), zniesienie wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, by móc przenieść dziecko do nauki w domu, zwiększenie subwencji (obniżonej przez Zalewską) i dopuszczenie do edukacji domowej polskich dzieci mieszkających za granicą przy ograniczonym finansowaniu z budżetu (subwencja na nie miałaby być niższa).

- Pod projektem podpisało się 21 posłów PiS w tym 12, którzy jeszcze w poprzedniej kadencji poparło forsowane przez Zalewską przepisy wprowadzające rejonizację (ale wówczas był to tylko jeden z wielu zapisów ustawy likwidującej gimnazja). Ta dwunastka to: Arkadiusz Czartoryski, Michał Dworczyk, Jan Dziedziczak, Bartosz Kownacki, Anna Kwiecień, Paweł Lisiecki, Jerzy Małecki, Anna Milczanowska, Jerzy Polaczek, Ewa Szymańska, Piotr Uściński i właśnie Bartłomiej Wróblewski, który teraz odpowiedzialny jest za prezentację projektu - informuje serwis TVN 24.

Posłowie PiS w uzasadnieniu zgłaszanego projektu podnoszą teraz te same argumenty, które od 2016 roku zgłaszali rodzice, a na które wtedy resort edukacji nie reagował.

Reklama- Sprawą kluczową dla rodziców jest kwestia, by szkoła, do której przypisane jest ich dziecko, rozumiała specyfikę edukacji domowej i dzięki temu tworzyła sprzyjające warunki dla tej formy edukacji. Dlatego nie powinno się ograniczać rodzicom prawa do wybrania najlepszej oferty dla ich dzieci" - czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie piszą też, że proponowane przez nich przepisy pozwolą na "wzmocnienie więzi polskich dzieci mieszkających za granicą z Polską i polską tożsamością, zapobiegając wynarodowieniu".

Więcej na ten temat na TVN24.

 

Wyświetleń: 2873 komentarze: -
10:28, 27.07.2020r. Drukuj