poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Uwaga na oszustwa metodą na bon turystyczny! Jak nie dać się oszukać?

W związku z pojawiającymi się w mediach licznymi doniesieniami dotyczącymi oszustw metodą na bon turystyczny policjanci w całym kraju apelują o czujność i zdrowy rozsądek. Na celowniku przestępców znajdują się rodzicie małoletnich dzieci. Jak działają oszuści i co zrobić by nie paść ofiarą nieuczciwych osób? 

Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia finansowego polskich rodzin z dziećmi, a także krajowej branży turystycznej. Został wprowadzony przez polski rząd w związku z trudną sytuacją tego sektora wywołaną epidemią Covid-19.

Jak działają oszuści?

Reklama - Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników ministerstwa rozwoju, zachęcają do skorzystania ze specjalnej oferty na voucher urlopowy, informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu) - informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

Inny model oszustwa opisują banki, do których docierają sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej.

Należy pamiętać, że:

- nigdy, pod żadnym pozorem, nie ujawniamy danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej (login, hasło),

- wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie www.bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej,

- pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze specjalną ofertą wypoczynku wakacyjnego,

Reklama - Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia i będzie można aktywować go samodzielnie w systemie PUE ZUS, co jasno wynika z komunikatów i informacji przekazywanych przez Ministerstwo Rozwoju,

- bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej,

Pamiętajmy więc o tych prostych zasadach i bądźmy bezpieczni, dzięki swoim przemyślanym zachowaniom, zarówno w cyfrowej rzeczywistości, jak i codziennych czynnościach.

- Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod, wymyślając historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc. Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy, warto doradzić się innej osoby, dokonać sprawdzenia na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy policji - informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. 

Wyświetleń: 494 komentarze: 0
31.07.2020, 09:09r. Drukuj
Powrót