czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Najszersze drzewo na Mazowszu, zabytkowe młyny, wyjątkowy kamień. Nieznane miejsca w naszym regionie (zdjęcia)

W naszym regionie jest wiele wyjątkowych miejsc. Powszechnie znane zabytki łatwo zlokalizować. Przedstawię kilka, równie wyjątkowych miejsc, ale zdecydowanie mniej znanych. Każde z poniższych miejsc odwiedziłem i dzięki temu mogę podać dokładne współrzędne.

Wystarczy kliknąć w odnośnik, by wyznaczyć trasę np. w Mapach Google. Życzę miłej wędrówki.

Reklama

Najgrubsze drzewo na Mazowszu

Lokalizacja GPS: 52.815210, 21.578835

Najgrubsze drzewo na Mazowszu znajduje się w miejscowości Góry (gmina Goworowo). Jest to topola biała o obwodzie 7,55 m i wysokości ponad 30 m. Pomnik przyrody robi ogromne wrażenie, Przez okolicznych mieszkańców nazywany jest "białymi drzewami" z racji tego, że wygląda jak dwie zrośnięte topole.

Drewniany młyn wodny

Lokalizacja GPS: 52.853346, 21.516550

Drewniany młyn wodny na rzece Orz w miejscowości Kółko (gmina Goworowo). Podobno ma już dokładnie 100 lat, chociaż na budynku jest tabliczka z datą "1933". Tak czy inaczej, warto zobaczyć na własne oczy zabytkowy budynek i starą tamę spiętrzającą wodę.

Reklama

Figura Chrystusa Błogosławionego

Lokalizacja GPS: 53.119869, 21.413022

Figura Chrystusa Błogosławionego na leśnej polanie. O ile drewniany dwór w Przystani (gmina Olszewo-Borki) jest powszechnie znany, to sporo osób nie wie, że nieopodal znajduje się

pozostałość kaplicy z 1935 r., zbudowanej przez ostatnich właścicieli majątku tj. Gabriela de Bourbon i księżnej Cecylii Lubomirskiej.

 

Zabytkowy młyn

Lokalizacja GPS: 53.167971, 21.370488

Zabytkowy młyn z 1923 r. w Czarnotrzewiu (gmina Baranowo). Uwaga - młyn znajduje się na prywatnej posesji, a teren jest ogrodzony. Właścicielka nie robiła jednak najmniejszego problemu, aby zabytkowy obiekt zobaczyć z bliska i zrobić zdjęcia. Warto przy okazji wyobrazić sobie, jak to kiedyś działało.

Reklama

Kamień Batorego

Lokalizacja GPS: 53.051964, 21.535280

Kamień Batorego w Dzbeninie. Jest to granit o obwodzie 12 m. Zgodnie z legendą podczas jednego z polowań król Stefan Batory został zraniony przez jelenia. Rana została opatrzona przez medyka, a za miejsce opatrzenia służył głaz narzutowy. Na kamieniu przy dokładnym spojrzeniu możemy dostrzec wykutą literę "B". Aktualnie znaczna część kamienia jest pod wodą. Został przyniesiony ze Skandynawii przez lodowiec. Pod względem wielkości jest drugi na Mazowszu. Miejscowa legenda głosi, że kto go zobaczy, będzie miał wiecznie szczęście w miłości.

Zabytkowy drewniany dom

Lokalizacja GPS: 52.960353, 21.635215

Zabytkowy drewniany dom z 1874 r. w Bobinie (gm. Czerwin) zwany też Czambrowina. To historyczne miejsce dla ostrołęckiej oświaty. W tym budynku zrodził się GOLESIN (pierwsze litery - Gimnazjum Ogólnokształcące LESzczyńskiego, zaś końcówka IN nawiązywała do nazw okolicznych miejscowości, jak np. Bobin, Gucin czy Czerwin). Tajna szkoła w okresie okupacji. Placówkę zorganizowali Jan Radomski (patron ronda przy ul. Goworowskiej) i Wanda Gorgoniowa.

W okresie okupacji był to punkt konspiracyjny ruchu oporu i inteligencji (głównie nauczycieli wysiedlonych z Ostrołęki). Po przejściu frontu odtajniony GOLESIN już jako "Ostrołęckie Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Leszczyńskiego na wysiedleniu" kontynuował legalne nauczanie w Czerwinie.

O autorze

Maciej Kleczkowski - wiceprezydent Ostrołęki, wieloletni radny, miłośnik Kurpi. Ogromnym powodzeniem cieszą się jego transmisje na żywo na Facebooku.

Więcej publikacji w dziale Mało obiektywnie.

Wyświetleń: 15950 komentarze: -
13:54, 02.08.2020r. Drukuj