piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Warsztaty robienia "Byśków" w Brodowych Łąkach (zdjęcia)

Kurpiowskie Bractwo Bartne, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprosiło do udziału w warsztatach lepienia figur wotywnych tzw. "byśków" w Brodowych Łąkach. Na uczestników czekały nie tylko zajęcia twórcze, ale również pokaz wchodzenia na drzewo bartne za pomocą "leziwa" czy ognisko. 

Tradycja woskowych figurek wotywnych ma na Kurpiach długą historię. Ważnym świętem, podczas którego takie figury z wosku zabiera się do kościoła jako wotum przebłagalne, aby z nim trzykrotnie obejść wokół ołtarza, jest święto Przemienienia Pańskiego obchodzone 6 sierpnia.

Reklama

- Kurpie są bardzo religijni, stworzyli wyjątkową i niepowtarzalną kulturę ludową. W tej kulturze znalazł się także zwyczaj składania symbolicznych ofiar proszalnych podczas odpustu 6 sierpnia. Do kościoła przynoszono ulepione ręcznie woskowe wota - ofiary (w gwarze kurpiowskiej osiary). W wierzeniach ludowych wosk pszczeli był substancją szlachetną, czystą, świętą, dobroczynną, cenną jak złoto. Od średniowiecza zyskał znaczenie religijne. Czyniono więc z niego świece na ołtarz, a także przynoszono do kościoła wota błagalne i dziękczynne. Na Kurpiach, regionie o rozwiniętych tradycjach bartniczych i pasiecznych, wosk był tworzywem, które mogło godnie zastąpić szlachetne kruszce: złoto, srebro - informuje Robert Niedzwiecki.

Wydarzenie odbyło się czwartek 6 sierpnia na placu przy kościele w Brodowych Łąkach (gm. Baranowo).

Zobacz zdjęcia:
Warsztaty lepienia wotywnych figur w Brodowych Łąkach

Więcej zdjęć: Warsztaty lepienia wotywnych figur w Brodowych Łąkach

Fot. Robert Niedzwiecki

Wyświetleń: 1438 komentarze: -
11:22, 08.08.2020r. Drukuj