sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: deweloper zażądał zaliczki w wysokości 34 wartości domu. Czy to zgodne z prawem?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Byłam zainteresowana zakupem domu budowanego w Dzbeninie. Od dewelopera uzyskałam informację, że na dom przed podpisaniem aktu notarialnego należy wpłacić zaliczkę, która stanowi prawie 3/4 wartości całej inwestycji. Czy to zgodne z prawem?

Po analizie informacji uzyskanych od właścicieli okazuje się, że kupując dom za kwotę 439 tysięcy, którego nie ma w rzeczywistości, nie mam żadnego zabezpieczenia finansowego, ponieważ firma odpowiada wysokością kapitału zakładowego w wysokości 20000 zł. 

Reklama

Od radcy prawnego uzyskałam informacje, że spółka z o.o. jako podmiot prawa posiadający osobowość prawną i własny majątek może samodzielnie odpowiadać za swoje zobowiązania. Dochodzenie zobowiązań przez wierzyciela od spółki może okazać się bezskuteczne - w toku egzekucji może okazać się, że majątek spółki nie jest wystarczający dla zaspokojenia roszczenia lub jeszcze przed wszczęciem egzekucji wierzyciel powziął informacje o stanie majątkowym spółki, z których wynika, że taka egzekucja będzie bezskuteczna.

Wówczas wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń od członków zarządu spółki. Ponadto, odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. za zobowiązania spółki wobec osób trzecich może zostać ograniczona, jeśli członkowie spółki wykażą, że we właściwym czasie został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości lub likwidacji albo rozpoczęto postępowanie upadłościowe.

Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście firma ta odpowiada za swoje zobowiązania kwotą 20000zł? Czy spółka jest zdolna do spłacania wymagalnych zobowiązań związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa? W jaki sposób firma zabezpiecza interesy osób zdecydowanych na zakup oferowanych przez nią nieruchomości? Jak mogę zabezpieczyć swój wkład finansowy w budowaną nieruchomość?

Reklama

Odpowiada Przemysław Piersa, prezes zarządu Kurp Grupa sp. z o.o.

Kurp Grupa sp. z o.o. podlega ustawie deweloperskiej w związku z czym zasady naszej działalności są transparentne i regulowane są przepisami prawa (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1377). Wobec czego nie ma możliwości by klient wpłacił spółce przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej ¾ wartości całego domu, jest to po prostu niezgodne z prawem. Pierwszą umowę jaką podpisujemy z kupującym jest umowa rezerwacyjna. Podpisanie takiej umowy skutkuje wycofaniem ze sprzedaży wybranego domu wraz z przynależną do domu działką. W terminie 7 dni od daty podpisania umowy Kupujący wpłaca kaucję w wysokości 5% wartości domu ( w żadnym wypadku nie jest to 75 % ceny jak czytamy w zapytaniu skierowanym do Redakcji). Kaucja jak sama nazwa wskazuje jest zwrotna i wraca do nabywcy po podpisaniu umowy deweloperskiej.

Odpowiadając na pytania:

- W jaki sposób firma zabezpiecza interesy osób zdecydowanych na zakup oferowanych przez nią nieruchomości? Jak mogę zabezpieczyć swój wkład finansowy w budowaną nieruchomość?

Kupujący uzyskuje zabezpieczenie w momencie podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Odbywa się to na dwóch płaszczyznach: wpis do działu III księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Ustawodawca zabezpiecza interesy kupującego nakazując założenie indywidualnego rachunku powierniczego w banku, na który klient dokonuje wpłat zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie deweloperskiej. Bank może zwolnić środki dopiero po pozytywnej kontroli każdego etapu budowy. Nie ma możliwości by firma wypłaciła środki z konta klienta bez zatwierdzenia po stronie banku.

Reklama

Przedstawiciel banku dokonuje kontroli postępu budowy i na podstawie weryfikacji ukończenia etapu budowy następuje zwolnienie środków na rzecz dewelopera. Ustawodawca tak skonstruował przepisy by chronić przede wszystkim interes klienta, dlatego też pieniądze przekazywane są etapowo i po każdorazowym sprawdzeniu czy deweloper wywiązał się z ukończenia danego etapu budowy.

- Czy spółka jest zdolna do spłacania wymagalnych zobowiązań związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa? Czy rzeczywiście firma ta odpowiada za swoje zobowiązania kwotą 20000zł?

Spółka realizowała pierwszą inwestycje ze środków własnych. Posiada też stosowny majątek firmy jak też kapitał zakładowy zgodny z obowiązującymi przepisami. Spółka jest wydolna finansowo i nie posiada zobowiązań wobec osób trzecich. W miarę rozwoju firmy kapitał będzie zwiększany. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej i posiada pełną płynność finansową w związku z czym nie ma obaw o ewentualne zobowiązania związane z prowadzeniem działalności.

Wyświetleń: 6375 komentarze: -
09:52, 16.08.2020r. Drukuj