piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Prezydent Łukasz Kulik ma nowego zastępcę. Wiceprezydent została Anna Gocłowska

Anna Gocłowska została powołana na stanowisko wiceprezydenta Ostrołęki. Nową funkcję sprawuje od środy 26 sierpnia. Wcześniej, od grudnia 2018 roku, kierowała ostrołęcką oświatą. Teraz będzie jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Kulika, podejmując najważniejsze decyzje w mieście.

O wyborze nowego wiceprezydenta miasta poinformował w środę ostrołęcki ratusz. Prezydent Łukasz Kulik ma od dzisiaj dwoje zastępców: dotychczasowego wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego i nową wiceprezydent Annę Gocłowską.

Reklama

Na początku czerwca 2020 roku prezydent Łukasz Kulik ogłosił konkurs na swojego drugiego zastępcę. Osoby chętne aplikacje mogły składać do urzędu miasta do 15 czerwca. Rozmowy przeprowadzono z sześcioma kandydatami, ale żaden nie spełnił oczekiwań prezydenta Kulika, a konkurs unieważniono.

Prezydenci miast rzadko jednak ogłaszają konkursy na swoich zastępców. Najczęściej swoich zastępców powołują bez procedury konkursowej. Mają do tego prawo. Właśnie w taki sposób awans z dyrektor wydziału na stanowisko wiceprezydenta miasta otrzymała Anna Gocłowska.

Anna Gocłowska ma 62 lata. Przez ponad 30 lat pracowała w oświacie. Od grudnia 2018 roku pełniła funkcję dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki. Była nauczycielką, dyrektorem szkoły, pracownikiem kuratorium oświaty. Zajmowała się pisaniem wniosków unijnych, wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, prowadziła liczne szkolenia o różnej tematyce i charakterze. Do końca marca ubiegłego roku pracowała w Ośrodku Rozwoju Edukacji, placówce prowadzoną bezpośrednio przez Ministra Edukacji Narodowej.

Kobiety niepopularne

W Ostrołęce już dawno na stanowisku wiceprezydenta miasta nie było kobiety. Za czasów prezydentury Ryszarda Załuski jego zastępczynią była Agnieszka Mieczkowska. Na początku rządów Janusza Kotowskiego funkcję wiceprezydent piastowała Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, która zrezygnowała ze stanowiska po rozpadzie koalicji PO-PiS w mieście w 2008 roku. Oznacza to, że przez 12 lat w mieście czołowe funkcje w ratuszu zajmowali wyłącznie mężczyźni.

Reklama

Ratusz oficjalnie

Komunikat w sprawie powołania Anny Gocłowskiej na stanowisko wiceprezydent miasta wydał ostrołęcki ratusz. Publikujemy go poniżej w całości.

26 sierpnia br. Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki Anna Gocłowska otrzymała z rąk Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika nominację na stanowisko Wiceprezydenta Miasta Ostrołęki.

Anna Gocłowska posiada ogromne doświadczenie zawodowe. Absolwentka studiów pedagogicznych, nauczyciel dyplomowany, nauczyciel akademicki, ekspert MEN, egzaminator OKE, posiada II stopień specjalizacji zawodowej z zakresu organizacji i zarządzania oświatą. Wykonywała pracę nauczyciela szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, wychowawcy w domu dziecka, nauczyciela kolegium nauczycielskiego oraz dyrektora szkoły. Przez 25 lat pracowała na stanowiskach urzędniczych w administracji oświatowej m.in. jako odpowiedzialna za nadzór pedagogiczny Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce oraz kierownik w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie.

W Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, a po reformie administracyjnej kraju w Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce pani Anna Gocłowska pełniła kolejno funkcje wizytatora, starszego wizytatora, kierownika oddziału i dyrektora wydziału. Była m.in. zastępcą rzecznika dyscyplinarnego, pełnomocnikiem Kuratora Oświaty w Ostrołęce ds. powrotu religii do szkół, koordynatorem zespołów ds. wdrażania reformy strukturalnej systemu oświaty na terenie działania Delegatury KO w Ostrołęce oraz do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Wdrażała wszystkie zmiany w sposobie sprawowania nadzoru pedagogicznego w Polsce po 1991 roku, w tym była członkiem zespołu zadaniowego, który opracował i modyfikował dokument „Organizacja i tryb sprawowania nadzoru pedagogicznego w woj. mazowieckim”. Pani wiceprezydent jest autorką bądź współautorką materiałów pomocniczych do wdrażania kolejnych rozporządzeń ministra w sprawie zasad prowadzenia nadzoru pedagogicznego i narzędzi do całościowego mierzenia jakości pracy szkół. Koordynowała w województwie priorytet Mazowieckiego Kuratora Oświaty w zakresie analizy i wykorzystywania przez szkoły wyników sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych.

Przez 7 lat pracy w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, współpracując w imieniu Ministra Edukacji Narodowej z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz zespołem ekspertów m. in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, angażowała się w realizację projektu zmieniającego nadzór pedagogiczny w Polsce, będąc w tym projekcie ekspertem merytorycznym, koordynatorem, a następnie organizatorem i kierownikiem struktury zapewniającej trwałość jego produktów. W tym czasie z powodzeniem kierowała zespołami profesjonalistów budującymi narzędzia do nadzoru jakościowego i legalnościowego w Polsce, współtworząc te narzędzia i uczestnicząc w procesie tworzenia wielu aktów prawnych z zakresu prawa oświatowego i prawa w oświacie. Anna Gocłowska jest inicjatorką i współautorką obowiązującego aktualnie programu obligatoryjnych szkoleń wizytatorów kuratoriów oświaty w Polsce. Autorka licznych publikacji, zainicjowała i współtworzyła poradniki dla nauczycieli i dyrektorów, rodziców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organów prowadzących szkoły na temat wyzwań związanych z wymaganiami państwa wobec szkół.

W latach 2012-2015 pani Anna Gocłowska we współpracy z ekspertami zajmowała się upowszechnianiem na terenie całego kraju możliwości tkwiących w zarządzaniu danymi na temat jakości pracy szkół i placówek do poprawy tej jakości oraz kreowania lokalnej i ponadlokalnej polityki oświatowej.

 Ważnym doświadczeniem było opracowanie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej rekomendacji do zmian w nadzorze pedagogicznym dla Ministerstwa Oświaty Ukrainy, zaprezentowanie materiału w samym Ministerstwie oraz na dwóch konferencjach zorganizowanych przez to Ministerstwo w Kijowie (2014-15).  

Anna Gocłowska angażuje się w działalność społeczną. Przez osiem lat pełniła funkcję ławnika w Sadzie Pracy, przez 6 lat członka komisji egzaminacyjnej na stanowisko kuratora zawodowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Przez 2 kadencje była członkiem Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w mieście Ostrołęka. Przez wiele lat współpracowała z PCK, TPD, związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli, instytucjami kultury, uczelniami wyższymi czy Kościołem. Aktualnie jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce. Od 21 grudnia 2018 roku jest dyrektorem Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ostrołęki. 

Zobacz też:

Znamy wyniki naboru na wiceprezydenta Ostrołęki. Było sześciu kandydatów. Nie wybrano nikogo

Anna Gocłowska pokieruje ostrołęcką oświatą

Fot. Urząd Miasta Ostrołęki

Wyświetleń: 17147 komentarze: -
13:09, 26.08.2020r. Drukuj