środa, 23 września 2020 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tragiczny finał poszukań grzybiarza

Nie żyje 56-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, który w czwartek wybrał się na grzyby na terenie gminy Kadzidło. Mężczyznę poszukiwała rodzina, znajomi, policjanci oraz strażacy. W akcję zaangażowano także psa tropiącego oraz nowoczesnego drona. Jego ciało odnaleziono w rzece Omulew.

Grzybiarz wybrał się do lasu w czwartkowe popołudnie. Akcję poszukiwawczą relacjonowali na Facebooku strażacy ochotnicy z Dylewa. Finał niestety jest tragiczny.

Reklama

Z relacji strażaków wynika, że nad rzeką Omulew odnaleziono części ubioru poszukiwanego 56-latka. W sobotę około godz. 13.00 w rzece odnaleziono jego ciało. O finał poszukiwań zapytaliśmy podkom. Tomasza Żerańskiego, oficera prasowego ostrołęckiej policji.

- Przeczesano dziesiątki kilometrów kwadratowych terenu. Niestety dziś, około godz. 13.00, podczas akcji poszukiwawczej odnaleziono ciało mężczyzny.

Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas leśnych wypraw.

- Telefon do dyżurnego często rozpoczyna się od słów "zgubiłem się w lesie...". Kiedy policjant dopytuje o szczegóły, często okazuje się, że sam zgłaszający ma nawet problem z określeniem miejsca i miejscowości, gdzie wszedł do lasu. W naszym powiecie jest wiele miejsc, które są atrakcyjne dla grzybiarzy. Niestety wiele osób jest kompletnie nieprzygotowanych na wyprawy do lasu, do tego stopnia, że nawet nie wiedzą w jakiej miejscowości zaparkowali samochód, nie mówiąc o części lasu, do której weszli - mówi podkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Dlatego ostrołęccy policjanci przygotowali kilka porad dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji.

osoby starsze, nie powinny w ogóle wybierać się same na grzybobrania. Odnalezienie przed zmrokiem zagubionej osoby w lesie, powoduje często ograniczony czas działania dla służb. Wówczas w poszukiwania zaangażowani są wszyscy policjanci i funkcjonariusze pozostałych służb ratunkowych. Często sytuacji takich można by uniknąć poprzez zachowanie większej czujności, rozsądku i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa;

nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie;

nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren;

należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie;

pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy;

bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterię i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt policji;

dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać;

warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;

nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Niewątpliwie przestrzeganie tych kilku ważnych zasad zwiększy bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw.

Fot. KMP Ostrołęka.

Odsłon: 115861 komentarze: 0
15:05, 05.09.2020r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót