środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Znani youtuberzy odwiedzili nasz region. Wyjątkowa podróż po Kurpiach (wideo)

Wyjątkowy film o regionie kurpiowskim opublikowała kilka dni temu para znanych podróżników, którzy prowadzą kanał w serwisie YouTube "Wędrowne motyle". W filmie wystąpiły osoby doskonale znane w naszym regionie, nie zabrakło pięknych zdjęć, kurpiowskich plenerów i równych ciekawostek. Warto zobaczyć.

Kurpiowszczyzna została jednak opisana jako najmniej znana kraina Polski, trwale pomijana przez podróżujących w kierunku Mazur, ale też jedna z najbardziej fascynujących.

Reklama

Wędrowne Motyle o Kurpiach: "to jedna z najmniej znanych ale też najbardziej fascynująca kraina etnograficzna w Polsce"

- Kontynuujemy naszą samochodową podróż dookoła Polski. Z rubieży Podlasia wzdłuż Bugu ruszyliśmy do krainy absolutnie niesłusznie pomijanej i za mało znanej. Popołudnie już na Kurpiach. Po okluzji temperatura spadła o 12 stopni. Ale pogoda się nie popsuła. W skłonie dnia przy pięknym świetle i lekkim wietrze sunęliśmy pierwszy raz w życiu kajakami po rzece. I to nie byle jakiej. A potem... mnóstwo magicznych chwil i okazja do poznania jednej z najmniej znanych a najbardziej fascynującej krainy etnograficznej w Polsce - piszą podróżnicy.

Reklama

Jakie miejsca odwiedzili?

Wędrowne Motyle podróż rozpoczynają od Czarni, gdzie ich przewodnikiem jest Witold Kuczyński. Dźwięk ligawki na tle kurpiowskich, wyniosłych sosen to znak, że jesteśmy na Kurpiach. To poznają też zwyczaje Puszczaków oraz tradycje bartnictwa i pszczelarstwa, dowiadują się kim był brat Zenon, zaglądają też do pobliskiego jagodniaka pełnego soczystych, pysznych jagód, a także do kurpiowskiej chaty. Gościom uważnie przyglądają się bociany z gniazda i łaciaste krowy pasące się na pobliskich łąkach.

Podczas wizyty na Kurpiach nie sposób pominąć urokliwej Omulwi - jedne z najciekawszych rzek w Polsce na spływ kajakowy. Z nurtem rzeki prowadzą gości Tadeusz Żebrowski i Andrzej Bis. Kolejny punkt wędrówki to Myszyniec. Tu o historii Kurpiowszczyzny opowiada Zdzisław Ścibek. Podróżnicy odwiedzają też Zagrodę Kurpiowska w Kadzidle. Przewodnikami są tu m.in. Dariusz Łukaszewski, Wiesława Bogdańska oraz Paweł Łaszczych. Kurpianki pod przewodnictwem Apolonii Nowak dały też popis kurpiowskiej pieśni ludowej.

Reklama

Od Czarni, przez Myszyniec, Kadzidło, Wach aż do Ostrołęki

Podróżnicy nie mogli zapomnieć o kurpiowskich kulinariach oraz naszym skarbie regionalnym - bursztynie. To mogli poznać w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, dzięki Laurze i Zdzisławowi Bziukiewiczom. Wędrówkę kontynuują przez Wykrot, a kończą w Ostrołęce.

Materiał jest wypełniony po brzegi cudownymi, unikalnymi wręcz obrazami kurpiowskich plenerów, miejsc znanych i nieznanych, urokliwych zakątków i wspaniałej fauny i flory. Zapraszamy do obejrzenia, a jeszcze bardziej do osobistego odwiedzenia tych miejsc.

Film został opublikowany w ramach cyklu "Dookoła Polski". Oprócz kanału "Wędrowne motyle" Ania i Marcin prowadzą stronę gdziewyjechac.pl.

Fot. kadry z wideo

Wyświetleń: 2258 komentarze: -
07:56, 06.09.2020r. Drukuj