sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dożynki gminno-parafialne w Kadzidle. Skromniejsze pod względem rozrywkowym, ale bogatsze duchowo (zdjęcie)

Społeczność gminy Kadzidło obchodziła święto plonów. Tegoroczna niedziela dożynkowa, z uwagi na epidemię koronawirusa, obchodzona była mniej hucznie niż zazwyczaj. Mimo to nie zabrakło tradycyjnego podziękowania rolnikom za plony, wspólnej modlitwy oraz prezentacji pięknych, dożynkowych wieńców.

Głównym punktem obchodów była msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha w Kadzidle.

Reklama

- Dożynki znane nam dotychczas, w tym roku nie odbyły się. By jednak podtrzymać tradycje naszego gminnego święta plonów i by podziękować za tegoroczne owoce pracy rolników, sadowników i ogrodników, miała miejsce doniosła msza święta z procesją z wieńcami dożynkowymi. Oprawę liturgiczną sprawowali mieszkańcy gminy, na czele z dyrektorem CKK Grzegorzem Parzychem i sołtysem wsi Kadzidło Tadeuszem Bieńkowskim. Wśród dziękujących Bogu za tegoroczne plony, oprócz rolników i lokalnej społeczności, znalazł się również włodarz naszej gminy wójt Dariusz Łukaszewski, który złożył w darze chleb dożynkowy, symbol bycia we wspólnocie i bycia dla wspólnoty. W procesji z darami uczestniczyli sołtysi wsi, Wójt Gminy Kadzidło oraz Przewodnicząca Rady Gminy. Tegoroczne wieńce przygotowały wsie Czarnia - Brzozowa, Chudek, Kadzidło, Gleba, Krobia - czytamy w relacji z wydarzenia na stronie CKK w Kadzidle..

Reklama

Nabożeństwo sprawował ks. proboszcz Ryszard Kłosiński, zaś homilię do wiernych wygłosił misjonarz z Kamerunu, który odwiedził kurpiowską ziemię.

- Mądra homilia w kadzidlańskim Kościele. Mówił do nas misjonarz z Kamerunu, mówił o sensie braterskiego upomnienia, o wadze dialogu, szczęściu, gdy napotykamy na swojej drodze Innego, pozornie obcego, i nawiązujemy rozmowę, dostrzegamy różnice, ale nigdy nie potępiamy, szukamy wspólnych myśli i wspólnych oczekiwań. Mocno zabrzmiała misjonarska przypowieść o owocnej współpracy z muzułmanami, z różnorodnymi plemionami Pigmejów, o potrzebie ogromnego taktu wobec odmienności. Boże Słowo na każdy czas. Boże Słowo, które nie wyklucza, ale pragnie łączyć, albowiem ma swoje źródło w Miłości. Z wdzięcznością, drogi księże Karolu, z odległego kraju, z najbliższych wartości - pisał na swoim facebookowym profilu wójt Dariusz Łukaszewski.

Fot. CKK w Kadzidle

Wyświetleń: 1162 komentarze: -
09:03, 09.09.2020r. Drukuj