piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Drugi, ostatni dzień InQbatora. Publiczność obejrzała dwa efektowne widowiska (zdjęcia, wideo)

Za nami drugi, ostatni dzień Festiwalu Teatralnego InQbator. Mieszkańcy miasta obejrzeli dwa spektakle - "Fantomy" oraz "Zapach czasu". Wcześniej ostrołęczanie podziwiali pokonkursową wystawę fotograficzną. Wydarzenie zorganizowano w nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią COVID-19. 

Drugi i zarazem ostatni dzień Festiwalu Teatralnego InQbator rozpoczął się otwarciem pokonkursowej wystawy fotograficznej "InQbator 2019" w holu Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Reklama

Następnie mieszkańcy miasta obejrzeli na parkingu przy Ostrołęckim Centrum Kultury spektakl "Fantomy" w wykonaniu Teatru Akt.

Był to spektakl plenerowy inspirowany tekstem "Solaris” Stanisława Lema. Teatr Akt jedynie dotykał powieści, w żadnym razie nie opowiadał jej, tworzył własną wariację opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywał z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodził do tematu z dystansem i lekkością. 

Fabuła powieści Lema prowadzona była na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazywał brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony był tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

Reklama

Później widzowie obejrzeli "Zapach czasu" Teatru Kto. Artyści zaprezentowali widowisko na parkingu przy ul. Prądzyńskiego.

"Zapach czasu" to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością Gabriela Garcii Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera. W przedstawieniu wystąpiło wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20-30. Był to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości. 

W widowisku nie było tekstu, była natomiast muzyka Piotra Czajkowskiego, grana również "na żywo" przez aktorów na harmonijkach ustnych. Wykorzystane byłe też olbrzymie jeżdżące dekoracje, ogień, pirotechnika i szczudła. Spektakl prezentowany był w wielu miastach Polski, a także w Brazylii, we Francji, w Holandii, Iranie, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Tunezji, na Ukrainie, we Włoszech.

Reklama

Festiwal InQbator podobnie, jak inne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, musiał zostać zorganizowany w nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią COVID-19. Tegoroczne wydarzenie było zatem skromniejsze, co nie znaczy, że mniej wartościowe i efektowne.

Zobacz zdjęcia:
Fantomy - Teatr Akt - Festiwal Teatralny Inqbator

Więcej zdjęć: Fantomy - Teatr Akt - Festiwal Teatralny Inqbator

Zobacz zdjęcia:
Zapach czasu - Teatr Kto - Festiwal Teatralny Inqbator

Więcej zdjęć: Zapach czasu - Teatr Kto - Festiwal Teatralny Inqbator

Wyświetleń: 1448 komentarze: -
22:40, 12.09.2020r. Drukuj