sobota, 24 października 2020 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Oszustwo na Paypala także w Ostrołęce

Oszustwo na Paypala dotarło do Ostrołęki. Oszuści grasują w naszym dziale ogłoszeń drobnych. Mechanizm jest prosty: potencjalny kupiec chce kupić auto lub inny przedmiot. Twierdzi, że zapłaci przez system Paypal. Wysyła fałszywe potwierdzenie przelewu i prosi o uregulowanie małej prowizji.

Jeden z czytelników poinformował nas, że swoją działalność wznowili oszuści, którzy próbują wyłudzać pieniądze metodą "na PayPala". Przesyłają oni sfałszowane dokumenty oraz potwierdzenie wykonania przelewu i proszą o dopłatę na kuriera lub opłacenie prowizji, aby sfinalizować transakcję.

Reklama

Swoją "przygodę" z oszustem opisał nam jeden z czytelników, który chciał sprzedać samochód. Na ogłoszenie o zamiarze sprzedaży szybko zareagował rzekomy mieszkaniec Chorwacji.

Przyjemna rozmowa, brak targowania, okazanie dowodu osobistego, wszystko sprawnie i uprzejmie - mogłoby się wydawać idealne warunki do zawierania transakcji. Niestety - to wszytko pozory, aby uśpić czujność i wyłudzić pieniądze. Na szczęście nasz czytelnik zachował ostrożność i w porę zareagował.

Co wzbudziło jego podejrzenia i jak przebiegła rozmowa z oszustem?

- Wystawiłem ogłoszenie o sprzedaży samochodu osobowego. Szybko odezwał się do mnie mężczyzna z Chorwacji z informacją, że chciałby kupić auto. Pisał po polsku i nie targował się. Już to wzbudziło moje podejrzenia, ale brnąłem dalej w rozmowę - pisze czytelnik.

Oszust wydawał się bardzo wiarygodny. Wysłał nawet skan swojego dowodu tożsamości. Na szczęście czytelnik wiedział już, że ma do czynienia z oszustem. Postanowił sprawdzić metodę jego działania.

Reklama

- Mężczyzna stwierdził, że wysłał już pieniądze przez Paypala, chociaż ja podałem mu nieistniejące konto. Następnie otrzymałem potwierdzenie, że pieniądze już dotarły, ale zauważyłem, że potwierdzenie przyszło z podrobionego adresu e-mail, a nie z takiego w oficjalnej domenie @paypal.com. Później odezwała się do mnie rzekomo inna osoba - niby reprezentująca PayPal, która napisała, że pieniądze są czasowo wstrzymane - relacjonuje czytelnik.

I tu pada kluczowa prośba - aby odblokować rzekomo zapłacone pieniądze, oszust prosi o wpłacenie prowizji, a fundusze natychmiast zostaną odblokowane.

- Mężczyzna napisał mi, że jak tylko wpłacę prowizję, pieniądze się odblokują. Wysłał mi też dobrej jakości skan dowodu tożsamości. Co ciekawe, prowizja, którą należało uiścić, była do zapłacenia w Bitcoinach, co powinno dodatkowo wzbudzić podejrzenie - relacjonuje.

Czytelnik od oszusta otrzymał m.in. taką wiadomość:

- Właśnie wykonałem przelew i otrzymałeś potwierdzenie od PayPal i dokonałem dodatkowej płatności w wysokości €1,100 EUR za opłatę za odbiór przez agenta spedycyjnego i jestem pewien, że zauważyłeś, że zgodnie z polityką PayPal będziesz musiał wysłać dodatkową kwotę do siedziby firmy spedycyjnej za pośrednictwem Bitcoin Core (BTC) lub łatwo zrobić to online (instacoins.com) za pomocą karty kredytowej, a następnie wysłać informacje o przelewie Bitcoin Core (BTC) do PayPal w celu weryfikacji, więc transakcja może zostać sfinalizowana - pisze oszust.

Jak relacjonuje nasz czytelnik, po przesłanej prośbie o wpłatę, zaniechał dalszego kontaktu z oszustem. Mężczyzna nadal próbował się uwiarygodnić, wysłał fakturę wystawioną w darmowym serwisie, na której umieścił logo PayPala.

- Później pytał co dalej, bo mu nie odpisuje, a on czeka i się martwi - pisze czytelnik.

Niech ta historia stanie się dla wszystkich przestrogą. W sieci trzeba uważać i nie ufać nikomu do końca, a tym bardziej nie płacić pieniędzy na rzekome prowizje, dopłaty czy operacje bankowe.

Wyświetleń: 18859 komentarze: 5
13.09.2020, 09:45r. Drukuj
Powrót


Scroll Lock @ 10:36, 13.09.2020

IP: 5.173...186

cygan, PP, BTC, brakuje jeszcze 20kg karmy dla gekona

Wiesław @ 14:27, 13.09.2020

IP: 31.0...186

Jaką kwotę chciał ten oszust ?

Kpik @ 20:38, 13.09.2020

IP: 5.173...65

Nie wiem jakim trzeba by bylo byc je.lopem zeby sie na to wszystko nabrac.

Brakuje tylko swiezakow i horej curki

Poszukiwacz okazji @ 19:59, 15.09.2020

IP: 2a00:f41...6f83

Podobny schemat oszustwa był opisywany na kanale Youtube "Poszukiwacze Okazji" ;)

Jędrzej Graczyk @ 03:12, 21.09.2020

IP: 83.9...69

Jeżeli ktoś by dał się nabrać na taki numer to raczej dla własnego dobra nie powinien w ogóle dokonywać żadnych transakcji w sieci a już na pewno nie transakcji kupna-sprzedaży rzeczy o takiej wartości jak samochód. ja od wielu lat korzystam z serwisu PayPal i nie miałem żadnych problemów. Oczywiście naciągacze się trafili kilka razy ale to mało ich chodzi po ulicach. Pod sklepami, kościołami czy na dworcach i centrach handlowych też ich pełno. zdrowedo rozsądku życzę.

Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
HydroDev
Ynet.pl
Sklep Enter