środa, 21 października 2020 r., imieniny Urszuli, Hilarego, Celiny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka pamięta. 17 września przypada 81 rocznica napaści ZSRR na Polskę

W czwartek 17 września przypada 81 rocznica napaści ZSRR na Polskę. Miasto upamiętni to wydarzenie i uczci pamięć ofiar podczas uroczystej mszy świętej, która odbędzie się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego.

Nabożeństwo zostanie odprawione w 100 rocznicę śmierci zamordowanego w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pochowanego w podziemiach ostrołęckiego klasztoru księdza Stanisława Pędzicha. 

Reklama

17 września 1939 r. to kolejna trudna data w polskiej historii. Wówczas Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny dokonał napaści na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przeprowadzono ją zgodnie z postanowieniami tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia tego samego roku, w którym niemiecka III Rzesza i ZSRR podzieliły między siebie terytorium Polski, określając tym samym ramy jej IV rozbioru. W jej wyniku wschodnie województwa RP zostały anektowane przez naszego ówczesnego wschodniego sąsiada, a ludność je zamieszkująca została poddana brutalnym represjom i sowietyzacji niemal każdego elementu życia społecznego. Stan taki trwał do zmiany okupanta polskich ziem wschodnich w 1941 r. na nazistowskie Niemcy, co jednak wcale nie polepszyło sytuacji lokalnej ludności.

Reklama

Sowiecka agresja nie dotknęła bezpośrednio Ostrołęki, która od 9 września 1939 r. aż do 6 września 1944 r. znajdowała się pod okupacją niemiecką. Jednak w wyniku nowych podziałów terytorialnych miasto stało się ośrodkiem przygranicznym, bowiem linię podziału między III Rzeszą a ZSRR ustalono tuż za jego granicami. Sowietom przypadł także wschodni skrawek przedwojennego powiatu ostrołęckiego z takimi miejscowościami jak Troszyn, Piski czy Kleczkowo. Kontrolę nad Ostrołęką Związek Radziecki uzyskał wraz z pochodem Armii Czerwonej w drugiej części wojny i wyparciem Niemców z miasta przez 3 Armię 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. Aleksandra Gorbatowa. W konsekwencji miasto znalazło się później w granicach satelickiej wobec ZSRR Polski Ludowej.

Nabożeństwo odbędzie się 17 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

(Źródło: UM Ostrołęka)

Wyświetleń: 613 komentarze: 0
17.09.2020, 09:08r. Drukuj
Powrót


Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
Ynet.pl
Sklep Enter