wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Armia sowiecka wkroczyła do Polski. Tragiczne wydarzenia z 17 września 1939 r. przypomina Muzeum Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

17 września 1939 roku na terytorium Polski wkroczyła armia sowiecka. Żołnierzy Armii Czerwonej powitały na Polesiu i Wołyniu polskie karabiny. Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, pod dowództwem gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna, odparli pierwsze ataki Sowietów i stoczyli kilkanaście potyczek.

O tragicznych wydarzeniach z historii Polski przypomina dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, zamieszczając informacje z przebiegu pierwszych walk obronnych oraz archiwalne zdjęcia.

Reklama

Polscy żołnierze zadali przeciwnikowi poważne straty w bitwie pod Szackiem i dzielnie bili się pod Wytycznem. Czoła wrogowi stawiły m.in. jednostki KOP: "Sarny", "Kleck", "Baranowicze", "Iwieniec", "Krasne", brygada KOP "Polesie". Zacięty bój z Sowietami stoczyli obrońcy Grodna. W niszczeniu czołgów wkraczających do miasta skuteczni okazali się harcerze i uczniowie. Cywilno- wojskowy opór został ostatecznie złamany po prawie trzech dniach walk. W akcie zemsty Sowieci zamordowali ok. 300 osób.

W jednym z największych starć pod Kodziowcami, polscy kawalerzyści ze 101 pułku ułanów Rezerwowej Brygady Kawalerii "Wołkowysk" zniszczyli najprawdopodobniej ponad 20 nieprzyjacielskich czołgów. W obronie wschodnich granic zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, ok. 20 tys. było rannych i zaginionych, a ok. 250 tys. żołnierzy dostało się do niewoli. Krasnaja Armija straciła ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych.

Napaść ze wschodu, łamiąca wszystkie dotychczasowe porozumienia, była realizacją tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow. Szacuje się, że w tym dniu Stalinowi udało się zmobilizować ok. 462-465 tys. żołnierzy, którzy natychmiast przystąpili do organizowania terroru porównywalnego do okupacji niemieckiej.

17 września obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka. Na przełomie 1939-1940 r. Sowieci rozpoczęli wywózki w głąb ZSRR, które objęły praktycznie wszystkie warstwy polskiego społeczeństwa. Dane NKWD mówią o ok. 140 tyś. osób wysiedlonych na tereny północnej Rosji i zachodnią Syberię w lutym 1940 r. Była to pierwsza z czterech masowych akcji deportacyjnych. Do dnia dzisiejszego nie znamy dokładnej liczby ofiar okupacji sowieckiej.

Zobacz zdjęcia na facebookowej stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Fot. MŻW/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wyświetleń: 1295 komentarze: -
10:34, 17.09.2020r. Drukuj