wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka upamiętniła ofiary sowieckiej agresji na Polskę (zdjęcia)

Miasto upamiętniło 81 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Uroczysta msza święta w intencji ofiar sowieckiej agresji odbyła się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski. 

Uroczystość zbiegła się z 100 rocznicą śmierci zamordowanego w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pochowanego w podziemiach ostrołęckiego klasztoru księdza Stanisława Pędzicha. 

Reklama

17 września 1939 r. to kolejna trudna data w polskiej historii. Wówczas Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny dokonał napaści na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przeprowadzono ją zgodnie z postanowieniami tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia tego samego roku, w którym niemiecka III Rzesza i ZSRR podzieliły między siebie terytorium Polski, określając tym samym ramy jej IV rozbioru. W jej wyniku wschodnie województwa RP zostały anektowane przez naszego ówczesnego wschodniego sąsiada, a ludność je zamieszkująca została poddana brutalnym represjom i sowietyzacji niemal każdego elementu życia społecznego. Stan taki trwał do zmiany okupanta polskich ziem wschodnich w 1941 r. na nazistowskie Niemcy, co jednak wcale nie polepszyło sytuacji lokalnej ludności.

Reklama

Sowiecka agresja nie dotknęła bezpośrednio Ostrołęki, która od 9 września 1939 r. aż do 6 września 1944 r. znajdowała się pod okupacją niemiecką. Jednak w wyniku nowych podziałów terytorialnych miasto stało się ośrodkiem przygranicznym, bowiem linię podziału między III Rzeszą a ZSRR ustalono tuż za jego granicami. Sowietom przypadł także wschodni skrawek przedwojennego powiatu ostrołęckiego z takimi miejscowościami jak Troszyn, Piski czy Kleczkowo. Kontrolę nad Ostrołęką Związek Radziecki uzyskał wraz z pochodem Armii Czerwonej w drugiej części wojny i wyparciem Niemców z miasta przez 3 Armię 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. Aleksandra Gorbatowa. W konsekwencji miasto znalazło się później w granicach satelickiej wobec ZSRR Polski Ludowej.

Nabożeństwo odbyło się 17 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
81 rocznica napaści ZSRR na Polskę

Więcej zdjęć: 81 rocznica napaści ZSRR na Polskę

Wyświetleń: 1846 komentarze: -
18:58, 17.09.2020r. Drukuj