piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czesława Lewandowska z nagrodą im. Oskara Kolberga. Utalentowana twórczyni odebrała ją z rąk ministra kultury (wideo)

W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 45 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Wśród zasłużonych i wyróżnionych artystów znalazła się także Czesława Lewandowska, utalentowana twórczyni ludowa z Ostrołęki.

Wyróżnienia przyznawane są raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W piątkowe popołudnie, podczas uroczystej gali, wyróżnienia wręczono wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Pierwszy raz w historii nagrody gala była transmitowana na żywo w internecie. 

Reklama

Na scenie stanęła także przedstawicielka naszego miasta i Kurpiowszczyzny, którą doceniono jej pracę, talent i kunszt artystyczny. Nagrodę pani Czesławie Lewandowskiej wręczyli Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Czesława Lewandowska - koronczarka z Kurpiów, mistrzyni koronki szydełkowej, wykonuje także kwiaty z bibuły, palmy, pająki, kierce i ozdoby choinkowe. Matka Władysława i babcia Aleksandra przekazały jej umiejętności, wzory i zasady kompozycji, zgodne z tradycja regionu. Wykonała kilka tysięcy koronek do kurpiowskich strojów z Puszczy Zielonej i Białej. Jej prace wyróżniają takie motywy jak pajączki, lilie, róże, kogutki. Wzorów dla bibułkowych kwiatów poszukuje w naturze. Współpracowała ze Spółdzielnią Kurpianka, przewodniczy Grupie "Radosna Twórczość" w Stowarzyszeniu "Unikat - Przyjazna Gmina". Należy też do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Otrzymała nagrodę marszałka województwa mazowieckiego - medal "Pro Masovia" oraz medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Mieszka w Ostrołęce.

Reklama

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor - została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Uroczystość odbyła się 18 września 2020 roku  na Zamku Królewskim w Warszawie. Fragment dotyczący p. Czesławy Lewandowskiej od ok. 57:40 minuty nagrania. 

Fot. kadry z wideo

Wyświetleń: 898 komentarze: -
08:40, 20.09.2020r. Drukuj