sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Władze miasta i radni podziękowali Czesławie Lewandowskiej, laureatce Nagrody im. Oskara Kolberga. Prace twórczyni ludowej od wielu lat wzbogacają kulturę i tradycję kurpiowską (zdjęcia)

Czesława Lewandowska została laureatką 45 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w kategorii Koronczarka. Plastyka obrzędowa i dekoracyjna. Radni miasta na sesji oficjalnie podziękowali uzdolnionej twórczyni ludowej, która była gościem obrad. Jej prace od wielu lat wzbogacają kulturę i tradycję kurpiowską.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Czesławie Lewandowskiej towarzyszyły wiceprezydent Anna Gocłowska oraz Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.  

Podczas dzisiejszej sesji rady władze miasta i radni podziękowali uzdolnionej twórczyni ludowej, która była gościem obrad. Prace pani Czesławy od wielu lat wzbogacają kulturę i tradycję kurpiowską. Twórczyni angażuje się także w życie społeczne, a swoje pasje i talenty stara się przekazywać młodym pokoleniom. 

Czesława Lewandowska podziękowała za miłe słowa. Podziękowała również Wacławowi Karolakowi z działu marketingu Galerii Bursztynowej za wsparcie okazywane przez tyle lat. Podarowała mu też ręcznie wykonaną koronkową serwetę.

Reklama

Czesława Lewandowska to koronkarka oraz wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, popularyzatorka i mistrzyni kurpiowskiego rękodzieła ludowego. Obecnie mieszka w Ostrołęce. Wychowała się w tradycyjnej kurpiowskiej rodzinie, z której wyniosła zamiłowanie do ludowej sztuki. Niezwykle zdolna koronczarka i hafciarka jest doceniana nie tylko w kraju, ale też zagranicą, zdobywając szereg nagród na prestiżowych konkursach, festiwalach czy targach. Prace pani Czesławy od wielu lat ubogacają kulturę i tradycję kurpiowską.

Twórczyni angażuje się także w życie społeczne, a swoje pasje i talenty stara się przekazywać młodym pokoleniom. Jest m.in. pomysłodawczynią warsztatów dla nauczycieli. Sama prowadzi też warsztaty dla uczniów w szkołach na terenie Ostrołęki i powiatu. Udziela się aktywnie w wielu projektach. Na swoim koncie ma wiele nagród w tym m.in. wyróżnienie na Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku świętował okrągły jubileusz - 30-lecie pracy twórczej. Teraz na swoim koncie może odnotować kolejny sukces.

Reklama

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor - została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Władze miasta i radni podziękowali Czesławie Lewandowskiej w czwartek 24 września.

Wyświetleń: 983 komentarze: -
11:18, 24.09.2020r. Drukuj