piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

To dzięki nim żyje się lepiej na Mazowszu. Zobacz, jakie projekty stworzyli lokalni działacze w Ostrołęce i Goworowie

Dla małych społeczności zaangażowanie, pomysłowość i nieustępliwość lokalnych działaczy jest na wagę złota. To oni walczą o lepsze życie mieszkańców. W ramach programu "WzMOCnij swoje otoczenie" projekty powstały w Ostrołęce i Goworowie. Oba łączy to, że stoją za nimi lokalni innowatorzy.

Dla niepełnosprawnych mieszkańców Ostrołęki powstał projekt "Chcę ci powiedzieć". Z kolei w gminie Goworowo zainicjowano akcję "Smog nie na żarty", która pomaga w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Reklama

Inicjatywy rodzące się wśród mniejszych społeczności mają olbrzymią zaletę - są szyte na miarę. Lokalni działacze, samorządowi lub tworzący popularne organizacje pozarządowe, najlepiej wiedzą, jakie potrzeby ma dana gmina, jej młodsi i starsi mieszkańcy czy odwiedzający ją turyści. Siłę tych lokalnych społeczności i ich przedstawicieli mogliśmy obserwować podczas pandemii koronawirusa, gdy mimo zamknięcia w domach powstawały wyjątkowe inicjatywy. Lokalne projekty rodzą się od lat, ale teraz są szczególnie potrzebne i doceniane, powstaje też dużo więcej programów grantowych, oferujących im wsparcie.

Recepta na lokalne problemy w Goworowie

Kreatywność i znajomość potrzeb swoich społeczności to największa przewaga lokalnych działaczy. Często jednak na ich drodze pojawia się brak funduszy. Aktywistom, gminom i instytucjom pomagają programy grantowe. Jednym z nich jest inicjatywa "WzMOCnij swoje otoczenie", której celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

- Lokalne inicjatywy powinny odpowiadać na społeczne problemy, rozwiązywać je i wpływać na komfort życia mieszkańców, dając jednocześnie sygnał do szerszej aktywności i kreatywności. W naszej miejscowości, podobnie jak w wielu polskich gminach czy miastach, jakość powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym, pozostawia wiele do życzenia. To był element życia w naszej społeczności, który można było poprawić i sprawić, żeby żyło się nam lepiej i bezpieczniej. Dzięki grantowi mogliśmy stworzyć swoją własną stację meteorologiczną, ale również zadbać o edukację mieszkańców gminy, pokazując, że smog to rzeczywisty i poważny problem, z którym wspólnie powinniśmy walczyć i zmieniać na lepsze otoczenie, w którym funkcjonujemy - mówi Jacek Dobrzyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.

Reklama

W ramach projektu "Smog nie na żarty" w Szkole Podstawowej w Goworowie zamontowano klatkę meteorologiczną z urządzeniami pomiarowymi, automatyczną stację meteorologiczną oraz ekran LED do prezentacji danych. Urządzenie mierzy nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale także prędkość wiatru, wilgotność, poziom opadów czy temperaturę.

- Na ścianie budynku szkoły umieściliśmy tablicę informującą o bieżącym stanie powietrza, aby mieszkańcy gminy, w tym nasi uczniowie, wiedzieli, czy bezpieczne jest przebywanie danego dnia na zewnątrz. Wyniki można też śledzić online. Efekty projektu mają wiele wymiarów. Uczniowie mają możliwość bieżącej analizy warunków pogodowych, mogą prowadzić projekty badawcze w meteorologicznym kole zainteresowań, a mieszkańcy Goworowa i okolic otrzymali dostęp do informacji o jakości powietrza. Edukacja o smogu i jego zagrożeniach oraz sposobach na walkę z nim jest kluczowa, zwłaszcza gdy zbliża się kolejny sezon grzewczy - dodaje Jacek Dobrzyński.

Reklama

Podnieść jakość życia niepełnosprawnym w Ostrołęce

Stowarzyszenie "Dajmy razem szansę" prowadzi "Kolorową Szkołę " Niepubliczną Szkołę Podstawową w Ostrołęce, do której uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Większość uczniów to osoby niemówiące, dlatego głównym wyzwaniem było nauczenie ich komunikowania się z otoczeniem w sposób pozawerbalny.

- Projekt "Chcę Ci powiedzieć" powstał, aby osoby niemówiące, którym trudno porozumieć się z otoczeniem, nie były więcej spychane na margines społeczny, mogły wyrazić swoje potrzeby i emocje, aby poprawiła się ich jakość życia oraz kontakt z innymi ludźmi - mówi Małgorzata Szafrańska, prezes Stowarzyszenia "Dajmy razem szansę".

Z pomocą grantu uzyskanego w ramach programu "WzMOCnij swoje otoczenie" zakupiono sprzęt do komunikacji oraz przeprowadzono zajęcia terapeutyczne i warsztaty mające na celu naukę korzystania z tej metody.

- Beneficjentami naszego projektu są mieszkańcy gminy Ostrołęka, dzieci i młodzież z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, wadami genetycznymi, ale również dorośli po przebytym udarze lub wylewie, którzy stracili możliwość porozumiewania się. Cieszymy się, że mogliśmy go zrealizować - dodaje Małgorzata Szafrańska.

Reklama

W pierwszej edycji programu "WzMOCnij swoje otoczenie", organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgłoszone zostały 284 projekty, a 88 nich wybrano do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców gmin w całej Polsce.

- Uważamy, że najmocniejszym punktem naszej inicjatywy jest fakt, że projekty może zgłaszać szerokie grono podmiotów, realizujących misję społeczną w gminach - samorządy, wiejskie i miejskie instytucje, które im podlegają, oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, ci wnioskujący najlepiej znają potrzeby społeczności, w których funkcjonują. Zrealizowane projekty wpływają pozytywnie na różne dziedziny życia mieszkańców i sprawiają, że gmina staje się jeszcze lepszym miejscem do życia. Program nadal trwa, czekamy na kolejne wyjątkowe inicjatywy - mówi Jakub Kudliński z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE.

Tegoroczna edycja programu wkracza już w fazę realizacji projektów. Zakończą się one do końca roku. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogły ubiegać się samorządy, ich jednostki budżetowe oraz organizacje pozarządowe z ponad 80 gmin z ośmiu województw w całej Polsce.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl.

Zobacz zdjęcia:
Projkety w ramach programu "WzMOCnij swoje otoczenie"

Więcej zdjęć: Projkety w ramach programu "WzMOCnij swoje otoczenie"

Wyświetleń: 1147 komentarze: -
09:12, 08.10.2020r. Drukuj