czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki mówi "nie" dla podziału Mazowsza

Na VI sesji Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki młodzież podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia opinii na temat podziału województwa mazowieckiego. Po długiej dyskusji jednogłośnie stwierdzono, że podział niesie ze sobą szereg strat dla młodych, uczących się mieszkańców Mazowsza i opinia jest negatywna.

Uchwała MRM wraz z uzasadnieniem zostanie wysłana do Młodzieżowych Rad Gmin i Dzielnic działających na terenie Mazowsza i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, z prośbą o jej poparcie. Następnie uchwała wraz z pismem przewodnim zostanie wysłana do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wojewody Mazowieckiego.

Reklama

Poniżej argumenty Młodzieżowej Rady Miasta, które zadecydowały o negatywnej opinii w sprawie podziału Mazowsza:

- Odległość Ostrołęki od nowego miasta wojewódzkiego - wiele spraw urzędowych, bądź szkolnych związanych jest ze stolicą województwa. Obecność tych instytucji, które zostałyby umieszczone w którymś z mazowieckich miast (np. Radom czy Siedlce) tworzyłyby większą trudność transportową dla naszych mieszkańców, ponieważ, w porównaniu do Warszawy, ilość połączeń autobusowych czy kolejowych z tymi miastami jest znikoma, a odległość (np. do Płocka, Radomia) sięga nawet 200 kilometrów. Przykładowo dla uczniów - konkursy na etapie wojewódzkim wiązałyby się z utrudnieniami w samym dojeździe.

- Pogłębienie wykluczenia społecznego na skutek zróżnicowanej dostępności do edukacji - najlepsze szkoły oraz uczelnie w województwie mazowieckim znajdują się w Warszawie, to do nich właśnie aplikują prymusi z różnych regionów Mazowsza. Jeśli doszłoby do podziału, zmuszeni byliby aplikować do szkół w innym województwie, gdzie m.in. nieliczone byłyby ponadprzeciętne wyniki konkursów kuratoryjnych z województwa regionalnego.

Reklama

- Uniemożliwienie kształcenia specjalistycznego studentów - studenci medycyny, którzy studiowaliby w uczelniach warszawskich, chcący odbyć staż w renomowanych szpitalach wysokospecjalistycznych, których większa część znajduje się na terenie stolicy nie mogliby tego zrobić, ze względu na równoczesny podział województwa i izby lekarskiej.

- Ograniczenie liczby połączeń kolejowych - w zadaniach wynikających z Ustawy o Samorządzie Wojewódzkim - wynika, iż to właśnie on gwarantuje regionalny transport kolejowy. W naszym regionie to spółka Koleje Mazowieckie realizuje ten obowiązek, a jej rentowność zapewniają głównie połączenia aglomeracji warszawskiej. Kiedy podzielimy tą spółkę, to ta, która przypadnie na "województwo regionalne" opierać się będzie na nierentownych połączeniach z mniejszych miejscowości.

- Kwestia projektów międzywojewódzkich - Ostrołęka nawet po podziale wciąż będzie związana z Warszawą, jako największym ośrodkiem miejskim w województwie. Obecnie znajdując się w tej samej jednostce administracyjnej co stolica, każdy projekt związany z połączeniem naszych miast (remonty dróg, linii kolejowych etc.) będzie wiązał się z porozumieniem władz obu województw, co nie zawsze jest łatwe oraz płynne. Z pewnością wpłynęłoby to na mniejszą ilość oraz mniejsze tempo realizacji takich inwestycji.

Reklama

- Diametralna zmiana sytuacji finansowej - Warszawa jest zdecydowanie gospodarczym motorem napędowym województwa mazowieckiego, jako ośrodka na skalę europejską, a nawet światową. Podział stworzyłby deficyt budżetu na: inicjatywy obywatelskie, edukację, kulturę czy ochronę zdrowia. Każdy z tych czynników ma duży wpływ na młodzież, która zdecydowanie potrzebuje możliwości rozwoju poprzez kształcenie szkolne, jak i artystyczne.

Sesja MRM odbyła się 6 października br.

Wyświetleń: 1054 komentarze: -
12:43, 10.10.2020r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com