niedziela, 5 grudnia 2021 r., imieniny Saby, Kryspiny, Wilmy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Samorząd Mazowsza doposaża szpitale. Ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej. Wśród partnerów jest ostrołęcka placówka

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich szpitale, m.in. ostrołęcka placówka medyczna. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden - zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

Reklama

- Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną podkreśla marszałek Adam Struzik. - Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł - dodaje.

255 mln złotych na walkę z COVID-19

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego. 

Ponad 17,4 tys. środków ochrony osobistej 

Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni.

- Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie - dodaje.

Reklama

Ponad 39,6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również ponad 39,6 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego. W momencie ogłoszenia pandemii potrzeby szpitali były ogromne. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, udzielone szpitalom wsparcie było bardzo potrzebne.

- Od pierwszych dni pandemii placówki medyczne informowały o brakach w środkach ochrony osobistej czy w sprzęcie i wyposażeniu. Dlatego bez namysłu zdecydowaliśmy się na uruchomienie środków unijnych. Dzięki temu w dość krótkim czasie do szpitali trafiał zarówno drobny sprzęt w postaci termometrów czy aparatów do mierzenia ciśnienia, jak i ten większy, często ratujący zdrowie i życie pacjentów. Mam tu na myśli respiratory, łóżka do intensywnego nadzoru, kardiomonitory czy defibrylatory - podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

Wsparcie dla subregionu ostrołęckiego

Wśród 75 partnerów projektu jest 6 z subregionu ostrołęckiego: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Meditrans Ostrołęka" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

Do tej pory do placówek z subregionu ostrołęckiego trafiło już blisko 800 tys. środków ochrony osobistej, w tym: ponad 475,2 tys. rękawiczek, ponad 254,7 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych), 25,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji, ponad 15,3 tys. ochraniaczy na buty, ponad 14,3 tys. kombinezonów, ponad 7 tys. fartuchów, ponad 4,6 tys. przyłbic i 3 tys. gogli.

Samorząd Mazowsza zakupił dla nich także ponad 720 sztuk sprzętu i wyposażenia w tym m.in. 10 kardiomonitorów, 5 defibrylatorów, tomograf komputerowy, mobilny aparat RTG, 20 łóżek do intensywnego nadzoru, 2 urządzenia do kompresji klatki piersiowej, 15 respiratorów, 22 urządzenia do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, 210 pulsoksymetrów, 200 aparatów do mierzenia ciśnienia, a także  200 termometrów i 30 butli tlenowych. W szpitalu wojewódzkim w Ostrołęce zamontowany został także system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.

Ponadto, dla stacji pogotowia ratunkowego w Ostrołęce, samorząd Mazowsza zakupił ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.

Reklama

Rusza nabór na dostawę środków ochrony

W związku z rosnącą liczba osób zarażonych koronawirusem, rośnie zapotrzebowanie szpitali na środki ochrony osobistej. Dlatego po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza producentów do udziału w naborze. Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne. Oferty należy przesłać do 22 października na adres covid19_oferty@mazovia.pl. Więcej informacji na www.mazovia.pl. 

Planowany jest także zakup aparatów RTG i tomografów.

Wyświetleń: 504 komentarze: -
17.10.2020, 10:22r. Drukuj
Powrót