środa, 8 grudnia 2021 r., imieniny Marii, Wirginii, Zenona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Zero tolerancji". Za brak maseczki, także w samochodzie, możemy dostać wysoki mandat!

W myśl rządowych przepisów, na terenie kraju wprowadzono tzw. "Zero tolerancji" wobec osób łamiących nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Przepisy są teraz silniej egzekwowane, a osoby niesubordynowane mogą dostać wysoki mandat, także jadąc bez maseczki w samochodzie.

O nowych, zaostrzonych przepisach mówili podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Reklama

Surowe kary za brak maseczki! Policja zapowiada: koniec pouczeń - będą mandaty!

Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej obowiązuje wszystkich. Teraz obowiązek zakrywania nosa i ust wprowadzono także poza pomieszczeniami zamkniętymi czyli na ulicy, chodniku, w parku, lesie itp. Bez maseczki może być tylko osoba, która posiada stosowne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia maseczki.

Warto pamiętać, że nos i usta możemy zakryć nie tylko maseczką, ale też przyłbicą, częścią garderoby czy innym kawałkiem materiału. Trzeba o tym pamiętać, bo policja rozpoczęła intensywne kontrole m.in. w sklepach, komunikacji miejskiej i na ulicach.

Reklama

Maseczka obowiązkowa także w samochodzie?

W myśl zaostrzonych przepisów bardziej skrupulatnie będzie egzekwowany nakaz zasłaniania nosa i ust. A obowiązek taki mają, w myśl rozporządzenia Rady Ministrów, podróżujący m.in. komunikacją miejską, tramwajami, pociągami czy taksówkami, ale także prywatnymi samochodami np. gdy podwozimy osoby z nami niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie (sąsiada, kolegę z pracy, znajomego itp.).

Za brak maseczki grozi nam mandat - nawet do 500 złotych. Na kierowcę może być też nałożona kara administracyjna, która waha się od 5 do nawet 30 tys. zł!

Są jednak przypadki, gdy w aucie nie musimy zasłaniać nosa i ust. Kiedy?

- gdy podróżujemy sami,

- jeśli przewozimy osoby, które z nami zamieszkują,

- bez maseczek mogą podróżować dzieci do lat 4,

- jeżeli posiadamy zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach,

- gdy pracujemy jako kierowca.

Reklama

Na podstawie: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Zobacz też:

Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa

Wyświetleń: 29643 komentarze: -
17.10.2020, 10:34r. Drukuj
Powrót