piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Mieszkańcy Olszewki nie mieli prądu, bo sąsiad nie chciał wpuścić na działkę pracowników PGE!

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów: Po ostatniej nawałnicy w Olszewce (gmina Lelis) nie mieliśmy prądu, ponieważ coś zepsuło się w transformatorze. Gdy przyjechali pracownicy PGE, właściciel działki, na której stoi transformator, nie chciał ich wpuścić. Na miejsce wzywana była kilka razy policja. Nie podpisywaliśmy umowy z sąsiadem, tylko z PGE.

Odpowiada Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce

Faktycznie w dniu 6 października 2020 roku w msc. Olszewka, dwukrotnie interweniowali nasi policjanci, w związku z awarią sieci energetycznej podczas nawałnicy, jaka przeszła przez m.in. ten rejon kilka dni wcześniej. Pracownicy zakładu energetycznego zostali wpuszczeni na posesję, gdzie wykonywali prace związane z awarią.

Reklama

Odpowiada Katarzyna Burda Mazurek z PGE Dystrybucja

Po niedzielnej nawałnicy na terenie Rejonu Energetycznego Ostrołęka brygady elektromonterów miały pełne ręce roboty. Zabezpieczali uszkodzone linie, aby wyeliminować zagrożenia, naprawiali kilkadziesiąt zerwanych linii, wymieniali połamane i uszkodzone słupy i naprawiali przyłącza. W tak trudnym czasie jeden z właścicieli, który kupił i ogrodził działkę z istniejącą stacją transformatorową, odmówił wpuszczenia na działkę elektromonterów. W czasie burzy powalone drzewo zerwało przewody jednej z linii, która wychodzi z tej właśnie stacji transformatorowej, co spowodowało też uszkodzenie podpory transformatora. Ekipy muszą w takiej sytuacji wejść na teren z ciężkim sprzętem, aby naprawić te uszkodzenia.

Pracownicy rejonu Ostrołęka, po nieudanej próbie uzyskania wsparcia ze strony policji, która z nieznanych nam przyczyn odmówiła pomocy, przygotowali i złożyli wniosek do starosty. Starosta może w takim przypadku wydać decyzję zezwalającą nam na wejście w teren w trybie natychmiastowym.

Wsparcie policji oraz decyzje wywłaszczeniowe i decyzje zezwalające na wejście w teren wydane przez starostę w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - to jedyne narzędzia, które mają za zadanie wspierać energetyków, aby przedsiębiorstwo mogło realizować swoje statutowe obowiązki.

Brak zgody właścicieli prywatnych nieruchomości na wejście i dokonanie naprawy urządzeń energetycznych nie jest na szczęście zbyt częstym zjawiskiem. Rzadko zdarza się osoba, która tak bardzo nie liczy się z innymi ludźmi, sąsiadami i mieszkańcami okolicznych miejscowości, aby utrudniać usuwanie zagrożenia dla ludzi i usuwanie awarii.

W odniesieniu do uwagi czytelnika "nie podpisywaliśmy umowy z sąsiadem tylko z PGE" wyjaśniamy, że nie ma innej możliwości dostarczania energii do odbiorców niż za pośrednictwem tysięcy kilometrów linii wszystkich napięć i stacji transformatorowych, dzięki którym transportujemy energię z elektrowni do klienta. Staramy się podejmować wszelkie możliwe działania, aby zwiększać niezawodność dostaw energii do odbiorców, ale jak pokazuje omawiany przykład, czasami usuwanie awarii przedłuża się z przyczyn od nas niezależnych.

Wyświetleń: 4413 komentarze: -
11:32, 19.10.2020r. Drukuj