czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Motylki", Klemendorf, Łomacz, Dmochowski i Machnowski z oznakami za zasługi dla miasta Ostrołęki

Powiększa się grono osób i instytucji odznaczonych najwyższym miejskim wyróżnieniem - oznaką honorową "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Tym razem do zacnej grupy dołączą: poeta Tadeusz Franciszek Machnowski, trenerzy i sportowcy: Renisław Dmochowski, Lucjan Łomacz i Jan Klemendorf oraz WTZ "Motylki". 

Odznaka honorowa "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" to najwyższe miejskie wyróżnienie, które samorząd przyznaje osobom, organizacjom, instytucjom, stowarzyszeniom czy firmom zasłużonym dla rozwoju i promocji Ostrołęki, którzy pracują nad poprawą warunków życia w naszym mieście i wspierają lokalny rozwój.

Reklama

Odznaczenie wędruje także do tych, którzy walczyli w imię dobra obywateli miasta i regionu, a także pośmiertnie, dla bohaterów walk o wolność i niepodległość. 

W tym roku do tytułu nominowano:

1. Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej "Motylki" w Ostrołęce

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych prowadzi centrum informacyjne dla osób z niepełnosprawnością z całego regionu świadczy dowóz dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, zapewnia transport osób niepełnosprawnych do lekarzy specjalistów, a także świadczy transport na telefon. Od wielu lat uczestniczy w zbiórce żywności dla potrzebujących, a na co dzień od lat 11 realizuje powierzone przez Urząd Miasta Ostrołęki zadania warsztatu terapii zajęciowej "Motylki". Obecnie w warsztacie opieką objętych jest 35 uczestników. Dzięki warsztatom terapii zajęciowej osoby niepełnosprawne z Ostrołęki, niezdolne do podjęcia pracy, mają możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych i warsztatowych, uczą się samodzielności, wykonania czynności życia codziennego, zaradności osobistej, czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale nie tylko. Jest to także ogromna szansa odkrywania talentów, rozwijanie umiejętności budowania poczucia własnej wartości. Dzięki codziennej aktywności podopieczni WTZ "Motylki" są niezwykle radośni, otwarci, kochają życie. Podczas warsztatów niepełnosprawni tworzą, wkładając w to całe swoje serce, niezwykłe prace, które można nabyć w bardzo okazyjnych cenach między innymi podczas znanych w Ostrołęce kiermaszy. Wielokrotnie "Motylki" przekazują nieodpłatnie swoje prace na cele charytatywne, podopieczni angażują się również w życie społeczne i kulturalne miasta, biorąc ochoczo udział w różnego rodzaju wydarzeniach.

2. Jan Klemendorf

Utalentowany i utytułowany tenisista Rzekunianki Rzekuń, który był wielokrotnie motorem napędowym zespołu, pokazując niezwykle doświadczenie i skuteczność. Jan Klemendorf przez lata pobytu w Stanach Zjednoczonych święcił triumfy w Igrzyskach Polonijnych zdobywając kolejne medale. Po powrocie do Ostrołęki dołączył na treningi czwartoligowej Rzekunianki Rzekuń i stał się czołową postacią w drużynie. Niezwykle duże doświadczenie sprawiło, że był najmocniejszym punktem zespołu zdobywając punkty w grach indywidualnych, ale również w grze podwójnej.

Reklama

3. Renisław Dmochowski

Renisław Dmochowski to trener piłki siatkowej, nauczyciel i wicedyrektor w SP nr 5. Był pierwszym trenerem śp. Arkadiusza Gołasia. To postać nietuzinkowa w ostrołęckim sporcie, wielokrotnie nagradzany za swoją pracę nagrodą Kuratora Oświaty w 1992 roku, nagrodą prezydenta miasta Ostrołęki w roku 2008 i wieloma innymi.

4. Lucjan Dariusz Łomacz

Lucjan Łomacz to postać znana dla wszystkich, którzy interesują się w mieście siatkówką. Najpierw zawodnik Narwi Ostrołęka. W Szkole Podstawowej nr 7 następnie Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 5, ze swoimi wychowankami osiągnął bardzo wiele sukcesów sportowych, między innymi Mistrzostwa Polski w 1988 roku, wicemistrzostwo Polski w roku 1987, 1991 i 1995 roku. W 1999 założył uczniowski klub sportowy Olimp, który do dzisiaj bardzo prężnie działa i szkoli szerokie rzesze młodych adeptów piłki siatkowej. Wykazał się zaangażowaniem przy realizacji bardzo ważnego wydarzenia w naszym mieście - Akademii Siatkówki im. Arkadiusza Gołasia, działającego przy ówczesnym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrołęce. Za swoją pracę wielokrotnie nagradzany - nagrodą dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7, nagrodą dyrektora Gimnazjum, nagrodą Kuratora Oświaty. W latach 2003-2005 pełnił funkcję trenera drugoligowego zespołu Net Ostrołęka, następnie funkcję drugiego trenera pierwszoligowego Pekpol Ostrołęka. Wychował przede wszystkim dwóch wspaniałych synów - znakomitych siatkarzy - Grzegorza i Jakuba.

Reklama

5. Śp. Tadeusz Franciszek Machnowski

Poeta i pisarz, piewca Narwi, związany z Ostrołęką, zmarł 30 sierpnia tego roku. To jeden z najwybitniejszych pisarzy i poetów ostrołęckich, debiutował już w 1965 roku w antologii współczesnej poezji autorstwa od redakcją Jana Szczepienia. Tadeusz Machnowski jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy. Ściśle związany z Miejską Biblioteką Publiczną imienia Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, uczestnicząc w jej przedsięwzięciach. Dał się poznać jako osoba bezinteresowna, skromna, otwarta i życzliwa. Cieszył się wielkim uznaniem i szacunkiem nie tylko w gronie pisarzy, ale wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Zmarł we Wrocławiu nad Odrą 30 sierpnia 2020 roku. Urna z prochami spoczęła na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Zobacz ostatnią drogę Tadeusza Franciszka Machnowskiego.

Uchwały podjęto podczas sesji 29 października br. Radni byli w tym zakresie jednomyślni. Odznaki będą wręczone podczas uroczystej sesji rady miasta.

Wyświetleń: 1872 komentarze: -
15:17, 29.10.2020r. Drukuj