piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Blisko 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wezwanie natychmiastowego stawiennictwa w koszarach

Zgodnie z decyzją szefa Ministerstwa Obrony Narodowej docelowo, w walkę z koronawirusem będzie zaangażowanych nie mniej niż 20 tys. żołnierzy zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych. Głównym zadaniem wojskowych będzie odciążenie cywilnego systemu ochrony zdrowia. 

Żołnierze rozszerzą zakres realizowanych zadań, angażując się m.in. w budowę tymczasowych szpitali czy w jeszcze większej niż dotychczas skali pomagając w cywilnych szpitalach.

Reklama

- Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego.

Żołnierze będą organizować kolejne punkty drive-thru, w których pobierane są wymazy. Wojsko zaangażowane jest już w 225 punktach, a docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju. Utrzymywane są także mobilne zespoły wyjazdowe do pobierania wymazów, które działają m. in. w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych. Cały czas żołnierze - ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po ukończeniu których będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami.

Reklama

Od początku pandemii wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny

Szef MON polecił zwiększenie liczby patroli z udziałem żołnierzy monitorujących przestrzeganie kwarantanny. Obecnie mazowieccy terytorialsi współpracują z ośmioma komendami Policji na terenie północnego Mazowsza.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zwiększają zaangażowanie w prace służb sanitarnych na terenie całego kraju. Obecnie wojsko wspiera prawie 70 placówek sanepidu. Na chwilę obecną 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej deleguje żołnierzy do służby w sanepidzie w Przasnyszu oraz Siedlcach. Każdego dnia żołnierze docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, jak również przebywających na kwarantannie. Wojsko dostarcza m. in. ciepłe posiłki kombatantom oraz niezbędne leki.

Dodatkowo Terytorialsi uruchomili platformę, dzięki której zbierane są wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska. W system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej.

Reklama

Co najmniej 25 proc. wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach, było przeznaczonych na pacjentów z koronawiruse

W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa. 24 października br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o tym, że Wojsko Polskie zorganizuje tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W tej chwili trwają prace związane z przygotowaniem szpitala do działania. Szpital zacznie funkcjonować 16 listopada br.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. Wojsko Polskie od początku pandemii prowadzi ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy i pracowników wojska udało zebrać się już ponad 9300 litrów krwi.

Reklama

Konieczność stawienia się w jednostce wojskowej

Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym również mazowieccy terytorialsi,  za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT zadania te wykonują w 8 szpitalach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Obecnie na terenie północnego Mazowsza, terytorialsi pobierają wymazy w trzech lokalizacjach:  Warszawie, Wołominie oraz Żurominie a także wspierają 9 punktów wymazowych. 

Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów "test&GO"  które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.

Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy.

Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również na kierunku wsparcia policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym. Obecnie zaangażowanie 5 MBOT w te zadania utrzymuje się na poziomie ok. 50 żołnierzy każdego dnia. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze 5 Brygady wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.

Źródło: Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5 MBOT

Wyświetleń: 1823 komentarze: -
00:33, 31.10.2020r. Drukuj