środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcka fara obchodziła uroczystość rocznicy poświęcenia. Budowę kościoła zakończono w 1399 roku

W niedzielę 25 listopada parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce obchodziła uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Budowa najstarszej świątyni w naszym mieście zakończyła się w 1399 roku. Wspólnota parafialna wspominała tego dnia w modlitwie fundatorów i opiekunów kościoła.

Kościół farny mieszczący się przy ulicy Szwedzkiej, to najstarsza ostrołęcka parafia. Jego budowę ukończono w 1399 roku z fundacji księcia mazowieckiego Janusza I. Pierwotnie gotycka forma świątyni, po rozbudowie w dalszych latach, przybrała kształt budowli barokowej.

Reklama

Podczas I wojny światowej pociski armatnie naruszyły dach i ściany. W czasie II wojny światowej świątynia zamieniona była w więzienie, później w magazyn zbóż i nawozów sztucznych, na koniec utworzono w niej magazyn remontowy czołgów. Niemcy rozebrali również nawy boczne, które odbudowano dopiero w latach 1997-1999.

Przez lata kościół przeszedł dużą metamorfozę - zyskał nową elewację, pokrycie dachowe czy nowe elementy wystroju wnętrza oraz zagospodarowania placu wokół budynku. Świątynia od 1959 roku jest wpisana na listę zabytków.

Reklama

Jak każda świątynia, tak i ostrołęcka fara obchodzi w ciągu roku szczególnie uroczyście dwa dni - dzień swojego patrona i dzień konsekracji. Dzień patrona to jakby dzień imienin kościoła. Tego dnia obchodzony jest odpust parafialny. Natomiast dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Boga, aby był miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu.

- Rocznica poświęcenia naszego kościoła parafialnego jest okazją do modlitwy za fundatorów i budowniczych naszej świątyni oraz tych, którzy troszczą się o jej piękno. Warto przypomnieć, że nasza parafia powstała w 1399 r., a obecny nasz kościół w stylu barokowym zbudowany w latach 1647-1660 i został konsekrowany w 1696 r. przez biskupa płockiego Andrzeja Chryzostoma Załuskiego - czytamy na stronie parafii.

Reklama

Wspólnota parafialna wspominała z wielkim szacunkiem fundatorów świątyni, dzięki którym mogą do dziś spotykać się na modlitwie.

- Wspominamy dziś z wielkim szacunkiem fundatorów naszej świątyni, dzięki którym mamy się gdzie spotykać na modlitwę. Ze szczególną wdzięcznością myślimy o tych, którzy dziś, przez składane ofiary i inną pomoc, dbają o jej utrzymanie i piękno. O tych, którzy ją sprzątają, dekorują i uważają ją za swój dom modlitwy. Chcemy dziś również zastanowić się wspólnie, czy ta świątynia znajduje należne miejsce w moim sercu i czy ja w tej świątyni mam swoje miejsce - informuje parafia.
Wyświetleń: 1098 komentarze: -
00:40, 31.10.2020r. Drukuj