piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

8203Zaćma - problem, który jest, a być nie musi

Przymglenie obrazu, zaburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło - to tylko niektóre z objawów zaćmy. Schorzenie to jest uznawane za najczęstszą dziś przyczynę utraty wzroku na świecie; na szczęście można je bardzo skutecznie leczyć.

Skąd się bierze? Czy występuje tyko u osób starszych? I jak można z nim walczyć?

​Nietypowa choroba?

Najbardziej komfortowo czujemy się, kiedy możemy widzieć wszystko. Nie lubimy, gdy coś przesłania nam wzrok, prawda? Zaćma (zwana też kataraktą) to schorzenie, w którym mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Soczewka - ta naturalnie znajdująca się w naszym oku - ulega zmętnieniu i w efekcie znacznie pogarsza się zdolność widzenia. Obraz początkowo jest nieostry i zamglony, ale z biegiem czasu zaćma rozwija się. Zbagatelizowana i nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Schorzenie jest o tyle nietypowe, że najczęściej występuje jako proces ściśle związany z naturalnym procesem starzenia. Soczewka mętnieje, bo odkładają się w niej produkty przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Z biegiem lat jest ich coraz więcej i więcej - aż zaczyna rozwijać się katarakta. Zaćma atakuje najczęściej osoby po 60. roku życia - ale nie tylko.

​Raz a dobrze, czyli jak leczy się dziś zaćmę

Katarakta jest jednym z najskuteczniej leczonych dziś schorzeń okulistycznych. Zabieg usunięcia zaćmy to sprawdzona na całym świecie metoda walki z tą chorobą. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje problem i odkłada leczenie na później.

Operacja zaćmy to zabieg krótki (zajmuje tylko ok. 20 minut), w pełni bezpieczny i - dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia - również całkowicie bezbolesny. Polega na wymianie zmętniałej soczewki na nową, sztuczną. Procedurę najczęściej wykonuje się według metody tzw. fakoemulsyfikacji. Jej przebieg można po krótce opisać tak:

  • najpierw lekarz wykonuje malutkie nacięcie (rzędu 2 milimetrów),
  • następnie za pomocą urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem kruszy zmętniałą soczewkę, wykorzystując do tego fale ultradźwiękowe,
  • jej rozbite fragmenty są ostrożnie usuwane,
  • na to samo miejsce zostaje wszczepiona nowa soczewka - umieszcza się ją z największą precyzją,
  • teraz pozostaje już tylko zabezpieczyć miejsce nacięcia. Hospitalizacja po tej operacji zwykle nie jest potrzebna, więc pacjent może szybko wrócić do domu.

Takiemu zabiegowi możesz poddać się m.in. w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku - Vidium Medica, które oprócz leczenia zaćmy zajmuje się też korekcją stożka rogówki i usuwaniem wad refrakcji.

​Skąd bierze się zaćma?

Starzenie się organizmu nie jest jedyną przyczyną rozwoju zaćmy. Schorzenie może wystąpić również w innych przypadkach. Do czynników ryzyka zaliczamy m.in.:

  • urazy głowy - w tym szczególnie okolicy oka;
  • niektóre choroby wzroku, np. stany zapalne, jaskrę, krótkowzroczność;
  • długoletnie stosowanie sterydów;
  • wieloletni kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi;
  • pracę, w której oczy są narażone na silne światło (np. zawód spawacza lub hutnika);
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę.

Warto pamiętać, że choroba rzadko kiedy pojawia się od razu po zadziałaniu takiego czynnika - zwykle rozwija się dopiero po pewnym czasie. Przykładowo, katarakta pourazowa może wystąpić kilka lub nawet kilkanaście lat po wypadku.

Prócz tego zaćma bywa też wrodzona - dziecko może urodzić się z mętną soczewką. Zdarza się, że do wystąpienia zmian dochodzi także po kilku latach od narodzin.

​Objawy zaćmy

Najczęstszym objawem zaćmy jest przymglenie widzenia i spadek ostrości wzroku (przypominający trochę krótkowzroczność). Oprócz tego, do jej innych symptomów zaliczamy:

  • mnogie widzenie;
  • nadwrażliwość na światło;
  • zaburzenie oceny głębi i odległości;
  • pogorszone rozróżnianie kolorów;
  • szybszą męczliwość wzroku.

Niestety objawy nie zawsze są zauważalne. Czasami zaćma potrafi rozwijać się całkowicie "po cichu", nie dając żadnych symptomów. Ujawnia się dopiero w bardziej zaawansowanym stadium. Warto regularnie badać wzrok u okulisty, ponieważ dzięki temu będziemy mieć go pod kontrolą i nie zaskoczy nas żadna choroba oczu - nawet taka, która przez długi czas potrafi rozwijać się zupełnie bezobjawowo.

​Zaćma wtórna

Na koniec jeszcze kilka słów o nieco rzadziej występującej odmianie katarakty. Zaćma wtórna może pojawić się po zabiegu wymiany soczewki. Rozwija się w tylnej torebce - czyli tam, gdzie przed operacją znajdowała się zmętniała soczewka pacjenta (torebka nie jest usuwana w trakcie zabiegu). Podobnie jak zaćma pierwotna, również ta postać choroby może powodować przymglenie widzenia. Leczenie zaćmy wtórnej nie jest trudne - wykonuje się laserem niewielki otworek w torebce. Zabieg nosi nazwę kapsulotomii tylnej; jest krótki, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Dzięki niemu pacjent odzyskuje prawidłową ostrość wzroku, a zaćma staje się przeszłością.

​Nie daj się zaćmie!

Operacja usunięcia katarakty może dosłownie odmienić życie pacjenta - odpowiednio wcześnie wykonana pozwala uniknąć utraty wzroku. Jest jedną z najczęściej wykonywanych dziś procedur okulistycznych na całym świecie. Jeśli pojawi się u nas lub u kogoś z naszych bliskich - pamiętajmy, że nie należy jej bagatelizować i odkładać leczenia na później.

Po więcej informacji na temat leczenia zaćmy serdecznie zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/operacja-zacmy/.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1836 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:54, 02.11.2020r. Drukuj


Powrót