piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

(Nie)zapomniane cmentarze. Dawne nekropolie pozostają otwarte. Rzecznik praw obywatelskich zachęca do ich odwiedzania

W Polsce jest wiele miejsc, które formalnie nie są już nekropoliami, a na których wciąż spoczywają szczątki zmarłych. Dawne cmentarze pozostają otwarte. Do odwiedzania zapomnianych nekropolii i upamiętnienie pogrzebanych tam osób zachęca rzecznik praw obywatelskich w akcji (Nie)zapomniane cmentarze.

Zgodnie z decyzją rządu cmentarze od 31 października do 2 listopada są zamknięte. Zakaz nie dotyczy nekropolii, które formalnie już nimi nie są, ponieważ zostały opuszczone. Do pamiętania o takich miejscach zachęca Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Nasze cmentarze zostały zamknięte - ale zakaz nie dotyczy cmentarzy, które formalnie cmentarzami już nie są. Bo zostały "opuszczone" - nie ma już żywych, którzy mogliby tam przyjść. Ba, miejsca te zamieniane są w parki, parkingi, place zabaw.  Ale to nadal są cmentarze, tam są zmarli - dziś to o nich możemy pomyśleć. Takimi cmentarzami zajmuje się w Biurze RPO inicjatywa społeczna (Nie)zapomniane cmentarze. Wiemy, że w każdej prawie miejscowości takie miejsca są. Jeśli boli Was zakaz odwiedzania cmentarzy pomyślcie o nich - czytamy na stronie internetowej RPO.

Reklama

Los byłych nekropolii nierzadko bulwersuje. Dawne cmentarze są zamieniane w parki, parkingi lub place zabaw. Kilka przykładów niechlubnego wykorzystania miejsc, w których niegdyś grzebano zmarłych podaje rzecznik praw obywatelskich.

W Maszewie w Zachodniopomorskiem teren cmentarza żydowskiego został sprzedany pod market. Niszczeją i są niszczone cmentarze w południowo-wschodniej Polsce, z której w ramach "Akcji Wisła" wysiedlono rdzennych mieszkańców. Na cmentarzach z czasów I wojny światowej na Mazurach w ciągu ostatnich lat powstały pastwiska. We Wrocławiu na terenie dawnego cmentarza powstał Park Skowroni. Na placu zabaw stoi drzewo z wrośniętą płytą nagrobną. Pod Łodzią, w Brzezinach, rozpada się cmentarz ewangelicki, na którym spoczywają przybysze z Niemiec, którzy w XIX w. tworzyli podwaliny łódzkiego przemysłu - czytamy na stronie rzecznika praw obywatelskich.

Dla wszystkich osób, które w najbliższym czasie zamierzają odwiedzić zarówno funkcjonujące, jak i zapomniane nekropolie Rzecznik Praw Obywatelskich przygotował poradnik pt. "Godność nie umiera. Jak zachowywać się na cmentarzach różnych wyznań i tradycji".

Więcej na temat akcji (Nie)zapomniane cmentarze można przeczytać na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fot. RPO

Wyświetleń: 855 komentarze: -
10:20, 02.11.2020r. Drukuj