czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy w Ostrołęce powstanie nowa linia do recyklingu zużytych kartonów po napojach?

Stora Enso i Tetra Pak łączą siły, by zbadać możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań po napojach w celu znacznego zwiększenia ich odzysku w Europie Środkowej i Wschodniej. Partnerzy przeprowadzą studium wykonalności w ostrołęckim zakładzie w celu oceny zasadności projektu.

W badanym modelu, zakład Stora Enso w Ostrołęce rozwłókniałby zużyte opakowania kartonowe po napojach (UBC). Odseparowane w procesie włókna celulozowe, będą wykorzystane jako surowiec do produkcji papieru.

Firma Tetra Pak zabezpieczałaby recykling i ponowne wykorzystanie polimerów i aluminium, które będą przetwarzane przez dedykowanego partnera. W przypadku realizacji, roczna wydajność nowej linii do recyklingu wynosiłaby 50 tys. ton UBC, co znacząco podniosłoby zdolność do recyklingu opakowań kartonowych po napojach w całej Europie. Obecnie w Europie współczynnik odzysku opakowań po napojach wynosi ok. 51 proc. W początkowej fazie zużyte opakowania kartonowe po napojach pochodziłyby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reklama

- Nowa linia byłaby kolejnym krokiem w obiegu materiałów opakowaniowych, pomagającym uczynić marki naszych klientów cyrkularnymi. Zużyte opakowania kartonowe po napojach są obecnie przetwarzane na szeroką skalę w Europie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę na temat włókien i kartonu, aby propagować recykling i zbieranie kartonowych opakowań po napojach. W chwili obecnej nasz zakład w Ostrołęce poddaje recyklingowi odpady opakowaniowe z tektury falistej (OCC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem obecnego, dobrze funkcjonującego systemu recyklingu i wykorzystywaniem do produkcji wysokiej jakości włókna z UBC - mówi Markku Luoto, dyrektor Business Line Aseptic LPB & CKB w Stora Enso.

- Naszym priorytetem w zakresie stymulowania zbiórki i recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach jest współpraca z partnerami w całym łańcuchu dostaw. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo pozwoli nam usprawnić infrastrukturę recyklingu w Europie i zwiększyć współczynnik recyklingu UBC w regionie. Dzięki tej synergii, będziemy w stanie przewodzić transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i osiągnąć cel, którym jest niskowęglowa gospodarka obiegu zamkniętego - mówi Guillaume Latourrette, dyrektor zarządzający, Tetra Pak w Europie Wschodniej.

Reklama

Ewentualne decyzje dotyczące projektu i jego harmonogramu zostaną potwierdzone po przeprowadzeniu studium wykonalności, którego zakończenie spodziewane jest za 6 miesięcy.

Wyświetleń: 3835 komentarze: -
11:16, 11.11.2020r. Drukuj