wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Droga ku niepodległości wiodła także przez Ostrołękę. Co działo się w naszym mieście przed 102 laty?

"Goniec Ostrołęcki" przypomniał o wydarzeniach, do jakich doszło w Ostrołęce przed 102 laty! Gdy 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, także nasze miasto było świadkiem rozpoczętych przemian.

Co działo się wówczas w Ostrołęce? Jak podaje "Goniec Ostrołęcki", Niemcy zostali rozbrojeni i opuścili miasto. Władzę objął Tymczasowy Komitet Powiatowy, który wydał odezwę "Do ludności powiatu ostrołęckiego" o następującej treści:

Reklama

"W dniu 11 listopada 1918 r. władze okupacyjne opuściły powiat Ostrołęcki, przekazując zarząd i administrację Tymczasowemu Komitetowi Powiatowemu, wybranemu dnia 23 października przez wszystkie organizacje społeczne istniejące w powiecie. Aż do chwili, gdy obejmą władzę w powiecie organy, mianowane przez Rząd Polski, na naszej odpowiedzialności leży utrzymanie porządku, ładu i bezpieczeństwa osób i mienia wszystkich obywateli bez różnicy wyznania. Przyjęliśmy w tym celu wszystkie dostępne nam środki i wytężamy wszystkie siły nasze. Ale pomyślny wynik naszej pracy zależy od obywateli samych, od okazania nam współdziałania przez ludność. Rząd Polski, na który czekaliśmy od 130 lat, nie będzie podobny do moskiewskiego i niemieckiego. Będzie on miał wyłącznie na celu dobro Ojczyzny i jej obywateli, będzie to rząd prawdziwie ojcowski, ale musi być tym samem surowy względem tych, którzy by niekarnością, warcholstwem lub nieuczciwością zakłócili dobro ogólne. Obywatele! Cały świat ma zwrócone oczy na Polskę zmartwychwstającą. Do nas należy pokazać, iż godni jesteśmy odrodzenia, które nam przyniosła wielka wszechświatowa wojna".

Reklama

Dokument podpisali -Tymczasowy Komitet Powiatowy w Ostrołęce w osobach: Władysław Glinka, dr Józef Psarski, Władysław Ksepko, Roman Gąsiorowski, ks. Franciszek Nowakowski, Stanisław Nosek, Jan Glinka, Piotr Kaczyński, Marian Kłyciński, Stanisław Chyliński.

O wydarzeniu przypomniał "Goniec Ostrołęcki".

Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie, Zbiór Mariana Kłycińskiego; cyt. za: "Dni przełomu, dni nadziei. Warszawa i Mazowsze 1918-1919. Antologia tekstów literackich i historycznych", oprac. M. M. Drozdowski i in., Warszawa 1993, s. 71.

Zdjęcie: Pocztówka z lat 20. XX w. pochodzi ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej

Wyświetleń: 1981 komentarze: -
00:44, 14.11.2020r. Drukuj