środa, 25 listopada 2020 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Reklama   |   Kontakt
Leclerc

Aktualności

Energa zmodernizowała elektrownię w Ostrołęce. W kierunku zielonej transformacji

Energa Elektrownie Ostrołęka zakończyła budowę drugiej Instalacji Odsiarczania Spalin w Elektrowni B. Dzięki inwestycji spółki Energa z Grupy Orlen, emisja szkodliwych tlenków siarki, przy pracy trzech bloków, została obniżona aż o 95 procent. Kilkukrotnie zredukowano też emisję pyłów.

Była to jedna z najważniejszych inwestycji proekologicznych prowadzonych przez spółkę w ciągu ostatnich kilkunastu lat. 

Reklama

3 tys. ton stali, prawie 4 tys. metrów sześciennych betonu i blisko 140 zaangażowanych firm podwykonawczych - to podsumowanie budowy drugiej Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS II) w elektrowni w Ostrołęce. Poza generalnymi wykonawcami - konsorcjum Rafako oraz spółką Energa Serwis - w prace było zaangażowanych aż 140 firm podwykonawczych - informuje Krzysztof Kopeć z Biura Prasowego Grupy Energa.

Jedna z nielicznych instalacji w kraju

Elektrownia w Ostrołęce zrealizowała tego typu inwestycję jako jedna z nielicznych w Polsce w ostatnim czasie. Oczyszczaniem spalin dla pełnej mocy zostały objęte wszystkie trzy bloki energetyczne. Ich łączna moc wynosi 690 MW. Zakres prac dla IOS II obejmował realizację "pod klucz", czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie obiektu do użytkowania.

W ramach inwestycji powstały nowe obiekty: absorber wraz z kominem, budynki technologiczne, zbiornik magazynowania sorbentu i estakady rurociągów. Rozbudowano także istniejące: budynki technologiczne IOS I, kanały spalin oraz instalację zasilania elektrycznego. Inwestycja była realizowane przy ciągłej pracy urządzeń elektrowni, bez przerw w produkcji energii elektrycznej - mimo, że część wznoszonej instalacji obejmowała urządzenia wspólnie z istniejącymi układami technologicznymi. Użyte do budowy technologie i zastosowane materiały należą do najnowocześniejszych stosowanych obecnie w budownictwie przemysłowym.

Reklama

Gips zamiast spalin i ścieków

Inwestycja ma ogromne znaczenie dla środowiska, gdyż w sposób znaczący wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Dzięki wybudowanej instalacji, emisja szkodliwych tlenków siarki, przy pracy trzech bloków, została obniżona aż o 95 proc. Kilkukrotnie zredukowana została też emisja pyłów. Instalacja została wyposażona w nowoczesne ciągi technologiczne. Służą one oczyszczaniu spalin i ścieków umożliwiających zagospodarowanie odpadów powstających w procesie produkcji energii elektrycznej.

Produktem końcowym tej inwestycji, prowadzonej w oparciu o metodę mokrą wapienną jest gips, który nadaje się do dalszego zagospodarowania. Cały proces odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i realizuje założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Inwestycja zgodna z przepisami UE

Reklama

Dzięki inwestycji, elektrownia w Ostrołęce spełnia wszystkie wymagania wynikające z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji przemysłowych. Dostosowana jest również do wymagań wynikających z decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej do tej dyrektywy. Chodzi o najlepsze dostępne techniki Konkluzji BAT (ang. Best Available Techniques), określające granice emisyjności dużych obiektów spalania, które zaczną obowiązywać 17 sierpnia 2021 roku i obejmą wszystkie unijne kraje.

Uruchomienie nowej instalacji odsiarczania spalin wpisuje się w strategię PKN Orlen, która zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej przez Koncern do 2050 r. Sama Grupa Energa w 2019 roku w stosunku do roku wcześniejszego znacząco zredukowała emisję pyłów oraz lotnych związków azotu i siarki aż o ok. 20 proc., do 1,4 tys. ton. W skali lat 2014-2019 redukcja ta była jeszcze większa, bo o ok. 71 proc.

Źródło: Biuro Prasowe Grupy Energa

Odsłon: 2176 komentarze: 6
15:44, 20.11.2020r. Drukuj
Powrót


ojciec tadeusz z Torunia @ 20:11, 20.11.2020

IP: 37.47...213

tak trzy zespoly ale pracuje tylko jeden na pół gwizdka. na ruski wegiel, reszta prondu idzie kablami z radzieckich elektrowni atomowych.

Ganz @ 21:27, 20.11.2020

IP: 2a01:110f...716

Bardzie liczył bym na modernizację jednego z kotłów, na dedykowaną instalację spalania biomasy, koszt 100 ml. Zatrudnienie w regionie, wykorzystanie potencjału rolniczego w produkcję biomasy AGRO, wykorzystanie produktów ubocznych, z rozwiniętych gałęzi przemysłu drzewnego.

tl @ 05:18, 21.11.2020

IP: 37.30...152

ojciec tadeusz z Torunia @ 20:11, stara, niewydajna elektrownia, z dużą załogą to i prąd drogi.

Niemcy w tym roku uruchomili nową elektrownię na węgiel kamienny, zastępując stare, więc nam sprzedają prąd, bo tańszy.

U nas od kilku lat powinna być nowa elektrownia, a stara być wyłączona.

Emeryt @ 09:37, 21.11.2020

IP: 31.41...120

Ocjcec z Torunia nich nie pisze głupot w temacie o którym nie ma bladego pojęcia jak o tym że nową elektrownia zwiększy miejsca pracy

xyz @ 18:43, 21.11.2020

IP: 37.30...111

.
tl @ 05:18, 21.11.2020
IP: 37.30...152
.
Nie wypowiadaj się, pisowski de.bilu, na temat, o którym nie masz bladego pojęcia!
.

ketuks @ 18:08, 22.11.2020

IP: 37.47...5

spalanie węgla czy ropy to zwykłe marnotrawstwo, to powinien być surowiec dla przemysłu. Nie ma co się łudzić energia z żadnego innego źródła niż atom nie spowoduje żeby energia staniała, koszty ropy, węgla czy gazu będą tylko rosły. przykładem jest tu Francja, tam jest wszystko na prąd, nie ma kuchenek gazowych nawet ogrzewanie domów jest na prąd, kolejne generacje elektrowni atomowych zapewnią Francji prąd na następne 1000 lat

A tu cały wykład:

watch?v=tH4UNGHFAtc&t=3871s

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót