środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pierwszy taksówkarz w międzywojennej Ostrołęce, artystka scen lwowskich, najlepszy szewc w regionie. Wyjątkowi ostrołęczanie, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć

Każdy z nas wie, kim byli Zofia Niedziałkowska, dr Józef Psarski czy Arkadiusz Gołaś. Oprócz postaci powszechnie znanych, w dzieje naszego miasta wpisani są także mniej rozpoznawalni, ale wyjątkowi ostrołęczanie. Są wśród nich: Aleksander Bakuła, Maria Falkenberg, Narcyz Jeruzalski czy Stanisław Kosko.

Chciałbym przybliżyć postaci mniej znanych ostrołęczan, ale z pewnością wyjątkowych.

Reklama

Aleksander Bakuła (1899 - 1975)

Pierwszy ostrołęcki taksówkarz w okresie międzywojennym. W 1939 r. był kierowcą gen. Władysława Sikorskiego. Walczył pod Monte Cassino. Posiadał liczne odznaczenia bojowe. W 1947 r. powrócił z Anglii do kraju. Wkrótce potem przysłano zakupiony przez niego przed wyjazdem samochód marki Opel Kapitan. Tak został ponownie pierwszym powojennym taksówkarzem w Ostrołęce.

Maria Falkenberg

Córka ostrołęckiego lekarza. W okresie międzywojennym znana artystka scen lwowskich. W swoich wspomnieniach powracała do Ostrołęki lat swej młodości, kiedy jej matka potajemnie uczyła języka polskiego i przechowywała polskie książki. Zaprzyjaźniona była z Zofią Niedziałkowską i do śmierci utrzymywała z nią kontakt listowny. Po wojnie była solistką Krakowskiego Towarzystwa Operowego.

Narcyz Jeruzalski (1898 - 1941)

Oficer w Legionach Józefa Piłsudskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Wioślarskiego i jeden z budowniczych przystani wioślarskiej (obecnie hotel "Nad Narwią"). Zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Reklama

Stanisław Kosko (1898 - 1939)

Urodził się w Wojciechowicach. Porucznik Marynarki Wojennej. W 1923 r. ukończył ze znakomitym wynikiem Szkołę Morską w Tczewie, uzyskując dyplom oficera nawigacyjnego Polskiej Marynarki Handlowej. Po ukończeniu szkoły odbył rejs na statku szkolnym "Lwów" do Brazylii. Było to zarazem pierwsze przekroczenie równika przez polski statek. W latach 1934-1935 odbył rejs dookoła świata na Darze Pomorza. 1 lipca 1937 r. został dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Podczas kampanii wrześniowej był dowódcą ORP "Gdynia". Ranny 2 września w nalocie bombowym. Zmarł po kilku dniach w szpitalu.

Jan Mikiciński

Do Ostrołęki przybył w 1905 r. i pracował do 1939 r. jako kolejarz w biurze parowozowni. Prowadził amatorski teatr kolejowy. Przyjaźnił się Aleksandrem Zelwerowiczem, jednym z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów, któremu wypożyczał kostiumy i rekwizyty.

Reklama

Wacław Niewiarowski (1883 - 1936)

Jeden z najlepszych szewców w regionie. Buty robił tylko na obstalunek, czyli na konkretne zamówienie. Oprócz oficerów 5 Pułku Ułanów Zasławskich i 12 Dywizjonu Artylerii Konnej buty u niego zamawiali gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, gen. Stanisław Sochaczewski oraz prezydent Polski Stanisław Wojciechowski.

Józef Sala (1898 - 1973)

Ułan w II Brygadzie Legionów Polskich. Uczestnik słynnej szarży pod Rokitną (1915 r.), gdzie był ciężko ranny i odznaczony orderem Virtuti Militari. Brał udział w bitwie pod Kaniowem (1918 r.). W latach 1918 - 1920 r. podoficer w 5 Pułku Ułanów Zasławskich. W czasie okupacji żołnierz Armii Krajowej. Po wojnie pracował w Ostrołęce jako urzędnik. Wierne odwzorowanie szarży pod Rokitną można obejrzeć w filmie "Legiony" z 2019 r. Brawurowa szarża 64 żołnierzy przeszła do historii jako symbol polskiej odwagi i bohaterstwa.

Przy pisaniu tekstu korzystałem z publikacji "Ostrołęczanie okresu II Rzeczypospolitej" Czesława Parzycha.

O autorze

Maciej Kleczkowski - wiceprezydent Ostrołęki, wieloletni radny, miłośnik Kurpi. Ogromnym powodzeniem cieszą się jego transmisje na żywo na Facebooku.

Więcej publikacji w dziale Mało obiektywnie.

Wyświetleń: 8271 komentarze: -
00:12, 05.12.2020r. Drukuj