środa, 17 kwietnia 2024 r., imieniny Roberta, Rudolfa, Stefana

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kino "Uciecha" w Ostrołęce prezentowało w 1936 roku "Pożegnanie Annapolis"

Kto pamięta, że pierwsze kino w Ostrołęce nazywało się najpierw Zacisze, a później Uciecha? Tak było. Przypomina o tym "Goniec Ostrołęcki, wspominając, że w prasie z 1936 roku pisano o filmie, który był wyświetlany na dużym ekranie w naszym mieście. Był to obraz "Pożegnanie Annapolis" w rezyserii Alexandra Halla.

Jak czytamy w historii kina na stronie Ostrołęckiego Centrum Kultury, pierwsze kino w Ostrołęce, nazwane najpierw "Zacisze", potem "Uciecha", a przez jakiś czas nawet "Przodownik", zostało założone w 1926 roku przez Eugeniusza Lendo.

Reklama

Mieściło się na rogu ulic Przechodniej i Bernardyńskiej (obecnej Mickiewicza). Posiadało 266 miejsc, balkon oraz dwie loże. W budynku była też scena z kulisami i kurtyną, umożliwiająca wystawianie sztuk teatralnych.

"Goniec Ostrołęcki" przypomina dawne lata oraz film, jaki wówczas mogli obejrzeć ostrołęczanie.

- W dawnych, dawnych czasach, gdy można było pójść do kina... W grudniu 1936 w ostrołęckim kinie "Uciecha" wyświetlano film "Pożegnanie Annapolis" (reż. Alexander Hall, 1935), a "Przegląd Ostrołęcki" zapewniał, że widzów czekają "wspaniałe manewry marynarki wojennej" oraz - a jakże - "rywalizacja dwóch chłopców o serce dziewczyny" - czytamy w "Gońcu Ostrołęckim".

Reklama

Zobacz plakat filmu i wycinek z "Przeglądu Ostrołęckiego" z 1936 roku.

Źródło: "Przegląd Ostrołęcki", 13 grudnia 1936

Podano za: "Goniec Ostrołęcki"/Facebook

Wyświetleń: 1169 komentarze: -
11:11, 12.12.2020r. Drukuj