piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Niskie temperatury zagrożeniem dla osób bezdomnych. Już po raz czwarty podpisano porozumienie "Pomocna Dłoń"

W trakcie pandemii nie można zapominać także o osobach narażonych na wychłodzenie organizmu. Dlatego już po raz czwarty podpisane zostało porozumienie skierowane na niesienie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu "Pomocna Dłoń".

W tym trudnym dla wszystkim czasie powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych m.in. na wychłodzenie organizmu. 

- Chcąc dotrzeć z pomocną dłonią do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisała porozumienie, dzięki któremu będą po raz czwarty odbywały się cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać - informuje podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Reklama

Porozumienie zostało podpisane przez p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Andrzeja Rydzewskiego, Prezydenta Miasta Ostrołęki  Łukasza Kulika, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Elżbietę Mierzejewską-Nicewicz, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosława Wilgę, Komendanta Straży Miejskiej w Ostrołęce Ryszarda Kowalewskiego oraz Kierownika Grupy Ratowniczej "Nadzieja" Oddział w Ostrołęce Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja rat. Błażeja Dąbkowskiego.

- Pomysłodawcą działań jest Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk. W ramach porozumienia ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób. W ostrołęckiej komendzie został wyznaczony także koordynator, który zajmuję się tą jakże ważną problematyką - zaznacza podkom. Tomasz Żerański.

W ramach działań w minioną sobotę w teren ruszyły pierwsze w tym roku patrole, które kontrolowały miejsca, w których mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

Reklama

- Mundurowi codziennie kontrolują już klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone zamarznięciem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udzieli osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej - dodaje oficer prasowy ostrołęckiej policji.

Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego policja apeluje o informowanie jednostki policji  lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Reklama

- Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie dzięki państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy. Najlepszym dowodem skuteczności wspólnych tego rodzaju działań jest fakt, że nie odnotowano do tej pory żadnego zgonu z powodu wychłodzenia organizmu - podkreśla podkom. Tomasz Żerański.

Fot. KMP w Ostrołęce

Wyświetleń: 952 komentarze: -
14:57, 15.12.2020r. Drukuj