czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś mija 50 rocznica Grudnia'70. Pomnik poległych stoczniowców budował także Henryk Lenarciak z Baranowa (wideo)

Obchodzimy dziś 50 rocznicę tak zwanego "czarnego czwartku", gdy milicja i wojsko krwawo stłumiły strajki robotnicze będące m.in. wynikiem wprowadzonych podwyżek na żywność. 17 grudnia 1970 roku podczas strajków na Wybrzeżu - w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu zabito ponad 40 osób.

Podczas protestów robotniczych, władza PRL wysłała na ulice milicję i wojsko. Poza osobami zastrzelonymi, setki osób odniosło ciężkie obrażenia, wielu brutalnie pobito.

Reklama

Dziś mija 50 lat od tamtych dramatycznych wydarzeń. Najwyższe władze państwowe oraz te na szczeblu lokalnym upamiętniły ofiary Grudnia'70. Prezydent RP Andrzej Duda złożył dziś rano wieniec przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 na placu między Aleją Solidarności i ulicą Janka Wiśniewskiego w Gdyni, następnie w Gdańsku złożył znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Na antenie TVP wyemitowano film dokumentalny pt. "Pomnik" o budowie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku i wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Jednym z budowniczych był Henryk Lenarciak pochodzący z Baranowa w powiecie ostrołęckim, który piastował funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. To opozycjonista, pracownik Stoczni Gdańskiej, działacz NSZZ Solidarność oraz inicjator budowy pomnika ku pamięci poległych podczas "czarnego czwartku".

- Film dokumentalny o historii powstania Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, który jest monumentem niezwykłym. Upamiętnia wydarzenia grudnia 1970 i strajki sierpnia 1980. Film przedstawia historię powstania i budowy, która odbyła się w zawrotnym tempie trzech miesięcy, mimo niechęci partyjnych władz centralnych, wątpliwości środowiska architektów, braku doświadczenia projektantów i budowniczych oraz trudności w zdobywaniu materiałów. Następnym wyzwaniem było przygotowanie uroczystości odsłonięcia pomnika 16 grudnia 1980 roku, która przez Solidarność była zwieńczeniem walki i manifestacją siły nowego wolnego związku zawodowego. W filmie wykorzystano bardzo liczne archiwalia oraz wypowiedzi osób związanych z powstaniem Monumentu, m. in.: Henryka Lenarciaka, Jerzego Borowczaka, Bogdana Pietruszki - czytamy na stronie TVP.

Film w rezyserii Piotra Weyherta i Henryki Dobosz - Kinaszewskiej można zobaczyć m.in. na kanale YouTube.

Zobacz też:

Rozmowa z Henrykiem Lenarciakiem

Wyświetleń: 977 komentarze: -
12:41, 17.12.2020r. Drukuj