czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Poznaj laureatów Dorocznej Nagrody Starosty za 2020 rok (wideo)

Podczas ostatniej sesji rady powiatu w roku, poznaliśmy laureatów Dorocznej Nagrody Starosty Ostrołęckiego. Pandemia koronawirusa sprawiła, że posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym i zabrakło tradycyjnego wręczenia nagród laureatom. W zamian starostwo przygotowało film prezentujący sylwetki nagrodzonych.

Doroczne nagrody starosty przyznawane są w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o szczególnym znaczeniu dla Powiatu Ostrołęckiego oraz za szczególne osiągnięcia sportowe dla osób fizycznych, trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej. Nagroda za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia może być przyznana tej samej osobie lub grupie osób tylko jeden raz.

Reklama

- Każdego roku laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, która wręczana jest podczas Sesji Rady Powiatu w Ostrołęce. Nagroda ta stała się bardzo ważna w środowisku. Pozwala Staroście Ostrołęckiemu podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują - czytamy na stornie starostwa.

Decyzją Zarządu Powiatu w Ostrołęce, Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego w 2020 roku otrzymali:

Marianna Pokora - zgłoszona przez Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w Kadzidle w  uznaniu dorobku i twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.  Pani Marianna to twórczyni ludowa specjalizująca się w koronkarstwie, hafciarstwie, plastyce obrzędowej (palmy wielkanocne, kwiaty, ozdoby choinkowe). Prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w dziedzinie kultury kurpiowskiej tj. warsztaty artystyczne i etnograficzne.

Anna Ogniewska -  zgłoszona przez Związek Kurpiów w Ostrołęce za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Założycielka zespołu folklorystycznego "Nowe Latko", współorganizatorka Ośrodka Etnograficznego w Lelisie. Koronkarka przekazująca wiedzę i swoje umiejętności zarówno młodszym, jak i starszym.

Reklama

Michalina Dębowska - zgłoszona przez Radę Miejską w Myszyńcu. Twórczyni ludowa, która  ma na swoim koncie duży dorobek twórczości artystycznej. Działa na rzecz upowszechniania i ochrony kultury, współpracuje szczególnie z dziećmi i młodzieżą. Organizatorka i reżyserka widowisk obrzędowych. Zajmuje się hafciarstwem, bibułkarstwem, śpiewa. Udziela się społecznie i artystycznie.

Cecylia Staśkiewicz - zgłoszona przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w uznaniu dorobku i twórczości  artystycznej  oraz za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Jest aktywną twórczynią ludową (wycinankarstwo, koronkarstwo),  zaangażowaną także społecznie. Specjalizuje się w wycinaniu firanek z bibuły.

Męska Grupa Śpiewacza z Czarni - zgłoszona przez Towarzystwo Kurpiowskie "Strzelec" w Czarni w uznaniu dorobku i twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Grupa powstała w 2002 roku. Jej członkami jest pięciu mężczyzn: Krzysztof Szydlik, Jan Szydlik, Waldemar Warych, Marian Samsel i Witold Kuczyński. Śpiewają  w sposób archaiczny pieśni kurpiowskie według dawnych manier regionu kurpiowskiego. Grupa krzewi rodzimą kulturę, a także wprowadza innowacje artystyczne współpracując z muzykami i zespołami innych rodzajów muzyki. 

Reklama

Marcin Żerański - od dawna interesuje się Kurpiami, sam prowadził badania nad puszczańskim budownictwem osadnictwem, szukał śladów innowierców. Opisał bardzo wnikliwie Powiat Ostrołęcki. Jest autorem szczególnie udanych przewodników i  wysoko cenionych map turystycznych.  Stworzone przez Żerańskiego plany miejscowości, pocztówki okazjonalne plany poszczególnych cmentarzy, rysunki najważniejszych tras, kapliczek, zabytków, słowniczek kurpiowski, stały się dla miłośników kurpiowsko-szlacheckiego powiatu czymś niesłychanie pomocnym. Są wykorzystywane podczas lekcji regionalnych, konkursów, przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich. Podczas wielu spotkań promował nie tylko walory krajoznawcze powiatu oraz poszczególnych gmin, upowszechniał również wiedzę historyczną , szczegółowe kalendarium , poświęcił wiele czasu niezwykle celnym opisom obyczajów tutejszej społeczności, tradycjom, gwałtownym procesom dziejowym, których ziemie powiatu były świadkiem. Zgłoszony do nagrody przez Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. M. Mieszki w Kadzidle. 

Marcin Dudziec - zgłoszony przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji  w Goworowie za wybitne osiągnięcia sportowe. Wśród dyscyplin sportowych, które w jego życiu zajmują najwięcej miejsca są: tenis stołowy, siatkówka, piłka nożna i bieganie. Bierze udział w zawodach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Posiada długą listę osiągnięć w tenisie stołowym zajmując czołowe miejsca.

Filmowe prezentacje wszystkich nagrodzonych można obejrzeć na kanale YouTube Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

Wyświetleń: 2066 komentarze: -
09:25, 18.12.2020r. Drukuj