czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: Do dentysty w czasach pandemii. Czy to bezpieczne? Jakie są zasady leczenia stomatologicznego?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Wizyta u stomatologa w czasie pandemii to ogromne wyzwanie, zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Gdy bolący ząb daje się we znaki, pomoc specjalisty jest nieunikniona. Czy ostrołęccy dentyści przestrzegają zasad bezpieczeństwa? Opinie pacjentów są różne.

W sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy na temat wizyt w stomatologów w Ostrołęce i okolicach. Niektóre z nich nie są pochlebne dla medyków. Jeden z obruszonych pacjentów poruszył temat w serwisie Spotted Ostrołęka.

Reklama

"Pacjenci czekają w kolejce, to nie jest bezpieczne"

Niektórzy pacjenci narzekają, że w gabinetach jest tłoczno, a medycy niekoniecznie stosują się do zasad bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie umawiania pacjentów, którzy gromadzą się w poczekalniach.

- Nie polecam wizyt u stomatolog w okolicach Ostrołęki. Mimo pandemii czeka się w kolejce do gabinetu wraz z innymi pacjentami, bo najważniejsza jest kasa a nie bezpieczeństwo. Żadnego przestrzegania zasad, o których tyle się mówi w mediach. Zamiast umawiać na godziny bez styczności jednego pacjenta z drugim, tam wszyscy razem, jak za dawnych czasów - pisze jeden z internautów na stronie Spotted Ostrołęka.

Stomatolog w dobie pandemii niczym astronauta

Podobne opinie dotyczą niektórych ostrołęckich medyków. Pod postem wywiązała się dyskusja. Pojawili się też tacy, którzy mocno bronią stomatologów i podają przykłady gabinetów, które bardzo restrykcyjnie przestrzegają przepisów.

- Wielu dentystów bardzo poważnie podchodzi do sprawy. Moja pani stomatolog z Ostrołęki dba o każdy szczegół, wszystko jest dezynfekowane a ona sama wygląda niczym kosmonauta, w kombinezonie, zabezpieczona maską, przyłbicą, rękawiczkami ochronnymi. Pacjenci są tak umawiani, że nigdy nie spotykają się ze sobą, nawet przed drzwiami gabinetu - pisze czytelniczka.

Reklama

Do dentysty się boi, ale do sklepu i do kościoła już nie

Część internautów podchodzi do sprawy bardziej racjonalnie i pisze, że skoro ludzie nie boja się iść do kościoła, stać w kolejkach w sklepach czy tłoczyć się w galeriach handlowych, to dlaczego robią problem przy wizycie u dentysty?

- Ja chodzę do dentysty w okolicach Ostrołęki i nie ma tłumów. Pani zapisuje na godziny, wszystkiego pilnuje dla bezpieczeństwa pacjentów i swojego, bo jak będzie tłoczno, to ona będzie odpowiadać. Cóż, jak wyżej napisano, w Biedronce, Lidlu, Bursztynowej ludzie ludzi się nie boją. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie dajmy się zwariować bo z wirusem jeszcze długo będziemy żyć. A żyć dalej musimy - pisze internautka.

Reklama

Jakie są zalecenia w zakresie leczenia stomatologicznego?

Przepisy jasno określają, jak powinna odbywać się pomoc w zakresie leczenia stomatologicznego. Wdrożone zasady w czasie epidemii koronawirusa głoszą, że zalecane jest ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych. Zalecana jest także telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy lekarskiej. 

- W zakresie świadczeń ortodontycznych refundowanych zalecane jest przesuwanie wizyt kontrolnych jak i konsultacji do czasu odwołania ograniczenia wychodzenia z domu przez dzieci i młodzież.

- Planowe procedury protetyczne nie powinny być realizowane w tym okresie, zwłaszcza jeśli chodzi o te, które należy wykonać u osób w podeszłym wieku (w większości protezy wykonywane na NFZ).

- Pacjentom ze stanem ostrym w jamie ustnej i z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 jako potencjalnie zakaźnym, pomoc stomatologiczna powinna być udzielana w wyznaczonych do tego jednostkach.

Reklama

Schemat postępowania w przypadku pacjenta, który zgłosił się do gabinetu

Wstępna kwalifikacja - przed wejściem do gabinetu:

- odkażenie rąk,

- mierzenie temperatury,

- dane pacjenta: na podstawie dokumentu tożsamości zebrać dane osobowe pacjenta imię nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy,

- ocena ryzyka narażenia na zakażenie COVID-19,

- oświadczenie o stanie zdrowia, czyli braku objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła,

- oświadczenie o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, tj. o braku kontaktu z osobą/osobami z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2,

- przyczyna zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego i wstępna ocena potrzeby leczniczej.

Reklama

Więcej informacji na temat leczenia dentystycznego oraz potencjalnego leczenia osób zakażonych koronawirusem dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Wyświetleń: 3420 komentarze: -
00:21, 27.12.2020r. Drukuj