wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Energa wycofała się z finansowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Grupa Energa wycofała się z finansowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, decyzja o zakończeniu współpracy zapadła około dwóch miesięcy temu i mogla być związana z wrześniowymi zatrzymaniami przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w naszym mieście.

Nie wiadomo jaką kwotą Grupa Energa wsparła Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Przedstawiciele grupy oficjalnie nie podają powodów wycofania się z umowy.

Decyzja o zakończeniu współpracy mogła być związana z wrześniowymi zatrzymaniami przez funkcjonariuszy CBA w Ostrołęce. Agenci CBA odwiedzili m.in.  dom posła Arkadiusza Czartoryskiego i zażądali wydania związanych ze sprawą dokumentów. Poseł należy do Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powołanej w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 15 grudnia 2017 r. Wśród jej członków jest także senator Robert Mamątow.

Reklama

Radę muzeum powołano w składzie: 

- Arkadiusz Czartoryski - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, 

- dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin - podsekretarz stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, 

- Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, absolwent PWSFTViT w Łodzi, pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", 

- Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 

- Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski, 

- dr Kazimierz Krajewski - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, 

- dr Dariusz Kucharski - historyk, prezes Stowarzyszenia Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej, 

- dr Tomasz Łabuszewski - historyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Naukowej w Warszawie,

- Robert Mamątow - senator Rzeczypospolitej Polskiej, 

- dr hab. Piotr Niwiński - politolog, wykładowca akademicki, prof. na Uniwersytecie Gdańskim, 

- Tadeusz Marek Płużański - prezes Fundacji "Łączka", 

- dr Jarosław Szarek - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, 

- Grzegorz Wąsowski - prezes Fundacji "Pamiętamy", 

- prof. Wiesław Jan Wysocki - historyk, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,

- prof. Jan Żaryn - senator Rzeczypospolitej Polskiej. 

Reklama

Założona została też  Fundacja "Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce". Jak czytamy na Facebooku, "zasadniczym celem działalności fundacji, która jest integralnie związana z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych, jest wsparcie finansowe utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych."

- Fundacja stawia przed sobą również inne cele, m.in. takie jak upamiętnienie osób, które - bez względu na ich narodowość, pochodzenie czy wyznanie - położyły zasługi w walce o niepodległość i suwerenność Polski, odbudowę ducha narodu polskiego, głównie przez dążenie do spopularyzowania w społeczeństwie - przede wszystkim wśród młodzieży - sylwetek ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski, a także propagowanie i utrwalanie wiedzy na temat polskiego wkładu w zwycięstwo w II wojnie światowej i roli polskiej opozycji demokratycznej w obaleniu systemu komunistycznego, a także przeciwdziałanie próbom marginalizacji bądź umniejszania wkładu Polaków w pokonanie totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego - czytamy na Facebooku fundacji.

W skład zarówno zarządu fundacji, jak i rady wchodzą osoby związane z Ostrołęką, m.in. poseł Arkadiusz Czartoryski, senator Robert Mamątow czy były dyrektor MZOS-TiIT Robert Juchniewicz, zatrudniony w Energa Serwis Ostrołęka.

Zarząd fundacji:

- Ryszard Chrostowski - prezes,

- Wojciech Dorobiński - wiceprezes,

- Grażyna Talarek - sekretarz,

- Michał Skowroński - skarbnik,

- Jacek Karczewski - członek zarządu.

Rada fundacji:

- Robert Juchniewicz,

- Stanisław Sylwester Kamiński,

- Robert Adam Mamątow,

- Arkadiusz Czartoryski,

- Józef Galanek.

Reklama

Historia powstania MŻW

Budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przypieczętowała umowa podpisana 7 marca 2016 roku przez Piotra Glińskiego, reprezentującego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Janusza Kotowskiego, ówczesnego prezydenta Ostrołęki. Później podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Budimex z Warszawy. Pierwotny termin zakończenia przebudowy muzeum zakładał 30 czerwca 2018 roku, jednak doszło do opóźnień.

Przyczyną była m.in. budowa kładki dla pieszych nad ulicą Traugutta. Stanowi ona wizytówkę muzealnego obiektu w naszym mieście. Konstrukcja jest też bezpiecznym przejściem dla mieszkańców oraz osób odwiedzających placówkę. Budowla, biegnąc nad ulicą Traugutta, łączy miejski park z muzeum.

Podczas prac nie obyło się bez problemów. Otóż Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstawało w budynku dawnego carskiego więzienia, które liczy sobie niemal sto lat. Okazało się, że ziemia wokół budynku ma swoje tajemnice. W toku prac wykopaliskowych robotnicy natrafili m.in. na dół z wapnem, w którym były kości. Zabezpieczony materiał został przewieziony do wrocławskiego zakładu medycyny sądowej. Istniało podejrzenie, że mogą to być ludzkie kości. Eksperci wydali jednak inną opinię, z której wynikało, że zabezpieczony materiał to kości pochodzenia zwierzęcego. 

Cały kompleks muzealny przeszedł całkowitą metamorfozę i odmienił swoje oblicze. Zagospodarowano też teren przylegający do budynków. Roboty objęły cztery budynki o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. metrów kw. i kubaturze prawie 14 tys. metrów sześc. 

Reklama

Pomimo zakończenia prac budowlanych, placówka nie jest jeszcze w pełni przygotowana do zwiedzania. Do realizacji pozostała jeszcze wystawa. W środku obiektu ma się znaleźć multimedialna tablica z zarysem Polski, gdzie przy dotknięciu odpowiedniego miejsca pojawią się informacje o walkach toczonych na danym terenie. Zwiedzający poznają dowódców oddziałów, obejrzą zdjęcia, obrazy. Inicjatorzy powstania placówki wielokrotnie podkreślali, że ich celem jest przybliżenie, szczególnie młodym ludziom, historii powojennego terroru. Dlatego też ma zostać przygotowana zamknięta sala, z której przez zaryglowane drzwi będzie słychać głosy torturowanych, krzyki oprawców. Wszystko dzięki elektronice i efektom dźwiękowym.

Obecnie dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest były prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

Więcej na ten temat:

- To już pewne. Były prezydent Ostrołęki dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych

- Rada Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powołana

- Budowa MŻW w Ostrołęce zakończona. Przekazanie kluczy z udziałem premiera i ministra (zdjęcia, wideo)

Wyświetleń: 4893 komentarze: -
10:00, 28.12.2020r. Drukuj