wtorek, 26 stycznia 2021 r., imieniny Pauli, Polikarpa, Pauliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pamiętaj o segregacji odpadów na pięć frakcji. Od 1 stycznia 2021 to obowiązkowe

Urząd miasta informuje, iż w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, wprowadzono powszechny obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, czyli w podziale na pięć frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady i zmieszane.

W związku z regulacjami, właściciele nieruchomości, którzy dotychczas prowadzili na swojej nieruchomości wyłącznie nieselektywną zbiórkę odpadów komunalnych, zobowiązani są do zmiany sposobu gromadzenia odpadów poprzez wprowadzenie właściwej ich selekcji (na pięć frakcji).

Reklama

Obowiązek segregacji dla każdego

Jak informuje miejski ratusz, dotychczas właściciele nieruchomości mogli zdecydować czy powstałe na ich posesji odpady zbierane będą w sposób selektywny lub nieselektywny. Znowelizowane przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie dają możliwości dokonania wyboru sposobu gromadzenia odpadów. Ustawodawca zobowiązał właścicieli nieruchomości do zbierania odpadów wyłącznie poprzez właściwą ich selekcję.

- W przypadku niedopełnienia przez właścicieli nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym prezydenta miasta, który określa właścicielowi nieruchomości wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze decyzji, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej - informuje urząd miasta.

Reklama

Od 1 stycznia 2021 r. zmienia się wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Ostrołęki z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawki opłaty oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym od 1 stycznia 2021 r. na terenie Miasta Ostrołęki będzie obowiązywać nowa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która wynosi w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów 12,50 zł za mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. 

Wyższe opłaty dla tych, którzy nie będą się stosować do nowych regulacji

W przypadku niedopełnienia przez właścicieli nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych prezydenta miasta Ostrołęki, określi właścicielowi nieruchomości wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze decyzji, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej w wysokości 25 zł za mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (co stanowi dwukrotność wysokości stawki ustalonej przez Radę Miasta Ostrołęki za odpady zbierane w sposób selektywny).

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym mogą skorzystać ze zwolnienia w wysokości 1 zł za mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość - od wysokości stawki ustalonej przez Radę Miasta Ostrołęki za odpady zbierane w sposób selektywny.

W przypadku skorzystania przez właściciela nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi ze zwolnienia wynikającego z kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, z tej nie ruchomości nie będą odbierane bioodpady (gromadzone w pojemniku lub worku koloru brązowego) właściciel nieruchomości nie będzie też mógł przekazać  bioodpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

Reklama

Obowiązkowe nowe deklaracje

W związku z wprowadzonymi zmianami właściciele nieruchomości zobowiązani są do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do dnia 31 stycznia 2021 roku.  

Urząd Miasta przypomina o odpowiednim oznakowaniu pojemników lub worków do gromadzenia odpadów komunalnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, odpady należy zbierać w pojemnikach o odpowiedniej kolorystyce i oznakowaniu tj.: 

1. Frakcja  papier - w skład której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru niebieskiego oznaczonych napisem "Papier". 

2. Frakcja szkło - w skład której wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru zielonego oznaczonych napisem "Szkło", 

3. Frakcja  metale i tworzywa sztuczne - w skład których wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru żółtego oznaczonych napisem "Metale i tworzywa sztuczne", 

4. Odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów - zbiera się w pojemnikach lub workach koloru brązowego oznaczonych napisem "Bio". 

5. Zgodnie z regulaminem utrzymania porządku i czystości na terenie Miasta Ostrołęki zmieszane (niesegregowane) odpady komunalne zbierane są do pojemnika koloru czarnego oznaczonych napisem "Zmieszane". 

Dopuszcza się stosowanie pojemników niespełniających wymagań określonych w ww. rozporządzeniu do dnia 30 czerwca 2022 r.  pod warunkiem oznakowania ich odpowiednimi napisami zgodnie z rozporządzeniem.   

Z zasadami segregacji odpadów komunalnych  można zapoznać się na stronie Urzędu Miasta w Ostrołęce oraz serwisu Nasze Śmieci.

Źródło: UM Ostrołęka/ Ministerstwo Klimatu i Środowiska, kampania "Piątka za segregację", naszesmieci.pl

Odsłon: 21312 komentarze: 8
12:02, 01.01.2021r. Drukuj
Powrót


Filip @ 13:22, 01.01.2021

IP: 2a01:110f...d90c

Państwo robi z nas idiotów i patrzy aby tylko na tym zarabiać bo na śmieciach są ogromne przychody, to proszę powiedzcie mi po co mam stacje segregacji odpadów i ludzi tam zatrudnionych. Żeby nic nie robili czy jak, żałosne to jest

Lel @ 13:30, 01.01.2021

IP: 37.30...19

Jezeli mam sortowac smieci to niechce placic bo faktycznie to co beda robic pracownicy?

oleofat @ 17:39, 01.01.2021

IP: 5.173...14

TAKA SYTUACJA DOPROWADZI TYLKO I WYŁĄCZNIE DO OGROMNEGO ZAŚMIECANIA LASÓW ITP;OKOLIC i taki to będzie efekt czyjejś pazerności .Czy konieczności kupienia aż PIĘCIU ohydnych PLASTIKOWYCH /TRUCIZN/POJEMNIKÓW /to nie jest to zatruwanie naszego świata.KTOŚ OCZEWIŚCIE MUSI ZARABIAĆ NA SPRZEDANIU TYCH POJEMNIKÓW .TO OOOCHYDA I dopiero ZATRUWANIE NAS WSZYSTKICH .PO CO SĄ TE zbudowane za nasze grube miliony segregacje i iludzie tam zatrudnieni jak i tak samochody zabierać będą wszystko do jednego kosza.

ha ha hi hi @ 22:36, 01.01.2021

IP: 2a01:110f...2a1e

my segregujemy , przyjeżdża smieciarka i wszystko miesza , pracownicy to segregują za nasze podatki a pis tfu posegregowane sprzedaje i wypłaca 500+

gość @ 22:54, 01.01.2021

IP: 176.109...212

A gdzie harmonogram odbioru odpadów na 2021 rok ??????

tl @ 23:36, 01.01.2021

IP: 46.204...146

ha ha hi hi @ 22:36, takie masz władze miasta. PiS nie rządzi miastem i nie sprzedaje posegregowanych. Dobrze, że wypłaca 500+ tym, co mają dzieci.

Łopeka @ 08:07, 02.01.2021

IP: 37.47...167

Zpił i zapomniał harmonogram skopiować z zeszłego roku

tolo bolo @ 16:45, 02.01.2021

IP: 176.109...81

Gdzie i jak skladać deklaracje???
Panie Redaktorze więcej info

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Rolexin
LUSAR
Carpexim

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter