piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Nawilżacz powietrza - na co może pomóc?

Nawilżacze powietrza mają opinię przydatnego sprzętu w każdym domu. Nie wszyscy znają jednak wszystkie właściwości tego urządzenia oraz zakres, w jakim nawilżacz może nam pomóc. Co trzeba wiedzieć na temat nawilżaczy powietrza?

Jonizatory, nawilżacze, a jeśli te drugie to parowe czy ultradźwiękowe? Wybór jest spory i łatwo pogubić się we właściwościach poszczególnych urządzeń. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy najważniejsze cechy nawilżaczy powietrza.

Nawilżacz powietrza czy jonizator?

Właściwe urządzenie do naszego domu powinniśmy dobrać zgodnie z naszymi potrzebami. Jonizator to niezwykle przydatne urządzenie w miejscach, gdzie trudno o powietrze dobrej jakości. Będą to na przykład pełne smogu metropolie czy regiony, w których próżno szukać w powietrzu jonu, jak Śląsk czy Podkarpacie. Jonizator nie wpływa na wilgotność powietrza, a najważniejszym zadaniem tego urządzenia jest produkcja jonów ujemnych. Mają one zastąpić w otoczeniu jony dodatnie, które utrzymują bakterie, alergeny, grzyby i wirusy. Niektóre urządzenia łączą w sobie funkcje jonizatora i nawilżacza. Tego typu hybrydy są funkcjonalne, ale też odpowiednio droższe niż tradycyjne jonizatory i nawilżacze. W przypadku jonizatorów trzeba też mieć na uwadze podatność na obecność jonów w powietrzu. Producenci tych urządzeń dbają o to, żeby stężenie jonów nie było niekorzystne dla człowieka, jednak niektórzy są bardziej wyczuleni, wobec czego mogą pojawić się np. nudności.

Reklama

Jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacze powietrza przydają się przede wszystkim jesienią i zimą, czyli w okresie grzewczym. Wyższa temperatura powietrza ogrzewanego kaloryferami lub podłogówką jest suche i niezbyt korzystne dla naszego zdrowia. Cierpi na tym nasza skóra, drogi oddechowe oraz odporność. Nawilżacz powietrza ma za zadanie zapewnienie optymalnej wilgotności, która będzie odpowiednia dla dobrego samopoczucia. Można wyróżnić trzy typy nawilżaczy powietrza:

nawilżacz parowy - zasada działania takiego nawilżacza jest prosta. Znajdująca się w urządzeniu woda jest podgrzewana, żeby zamienić się w parę wodną. Ta rozpylana jest po pomieszczeniu, dostarczając powietrzu odpowiedniej wilgotności. Nieznacznie też podwyższa temperaturę w pomieszczeniu. Niektóre modele umożliwiają inhalację. Największą wadę tego tupu nawilżaczy jest duże zużycie energii elektrycznej.

nawilżacz ewaporacyjny - w przeciwieństwie do nawilżacza parowego, mgiełka wydobywająca się z urządzenia ewaporacyjnego jest chłodna. Ten typ nawilżacza doskonale nadaje się do aromaterapii. Do wody możemy dodawać olejki aromatyczne. Wadą jest szum, który urządzenie emituje w trakcie pracy.

nawilżacz ultradźwiękowy - jest z pewnością najbardziej komfortowym rozwiązaniem. To użytkownik decyduje, czy mgiełka ma być ciepła, czy raczej chłodna. Ponadto jest cichy i energooszczędny. Nie zaleca się jednak korzystania z nawilżaczy ultradźwiękowych w domach, w których mieszkają zwierzęta, gdyż ultradźwięki mogą wywoływać u nich dyskomfort. Trzeba też często je czyścić, gdyż w urządzeniu mogą gromadzić się bakterie czy pleśń.

Komu może pomóc nawilżacz powietrza?

Podstawowym zadaniem nawilżaczy powietrza jest utrzymanie wewnątrz pomieszczeń właściwego poziomu wilgotności. Czemu właściwie to robimy? Np. żeby objawy alergiczne były mniej uciążliwe. Symptomy alergii na skórze czy w drogach oddechowych mogą być znacznie łagodniejsze, jeśli w sypialni będzie znajdował się nawilżacz powietrza. Są też specjalne modele dedykowane alergikom. Jakie jeszcze dolegliwości mogą być mniej uciążliwe z nawilżaczem powietrza? Do najważniejszych z nich należą:

  • sucha skóra,
  • podrażnione, zaczerwienione oczy,
  • suchość w gardle lub górnych drogach oddechowych,
  • wspomniane objawy alergiczne, np. egzema skórna,
  • częsty suchy kaszel,
  • krwawienie z nosa,
  • bóle głowy (często spowodowane infekcjami zatok),
  • pęknięcia na ustach.

Jak widać wiele z tych dolegliwości ma związek z suchością skóry lub powietrza. Nasze ciało czuje się znacznie lepiej, jeśli przebywa w otoczeniu odpowiednio nawilżonego powietrza. Czasami nawilżacz może okazać się równie efektywny, co krem do rąk, którego używamy ze względu na suchość skóry.

Reklama

Czy nawilżacz jest nam potrzebny?

Wiemy już, jakie objawy można złagodzić dzięki obecności nawilżacza powietrza. Czy jednak od razu powinniśmy sprawdzić interesujący nas model w sklepie? Na początku można sprawdzić, jak będziemy się czuć, jeśli podniesiemy trochę wilgotność w pomieszczeniu. Można to okazjonalnie zrobić wykorzystując sprawdzony domowy sposób. Wystarczy położyć mokry ręcznik na grzejący kaloryfer, żeby przekonać się, jak poczujemy się przy wyższej wilgotności. Nie jest to jednak rozwiązanie skuteczne w dłuższej perspektywie. Co więcej, w ten sposób możemy zbytnio zawilgocić mieszkanie, co może doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzyba. Jeśli jednak już po pierwszej nocy poczujemy się lepiej, wejdźmy na stronę https://www.euro.com.pl/nawilzacze.bhtml i znajdźmy nawilżacz, który będzie pasował do naszego wnętrza.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1411 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:52, 02.01.2021r. Drukuj


Powrót