sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Święto Trzech Króli. Co to za święto i jakie kultywujemy tego dnia zwyczaje?

Święto Trzech Króli - tak potocznie nazywane jest święto Objawienia Pańskiego lub Epifania, chrześcijańska uroczystość obchodzona na cześć objawienia się Boga człowiekowi i Jego obecności w historii człowieka. Jego symbolami stali się Trzej Mędrcy, którzy przybyli ze wschodu, aby oddać hołd Jezusowi.

Wedle Ewangelii Mateusza treścią tych świat jest także chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Reklama

Od wielu lat święto jest w Polsce obchodzone bardzo widowiskowo, a to za sprawą Orszaków Trzech Króli - barwnych jasełek ulicznych, które na dobre zadomowiły się także w Ostrołęce. Niestety, w tym roku, z uwagi na pandemię, wydarzenie nie odbędzie się.

Dla katolików to święto nakazane, powinni zatem uczestniczyć w mszy świętej. Przyniesioną ze świątyni do domu kredą wypisują na drzwiach swojego domostwa litery CMB lub KMB oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten upowszechnił się w XVIII w. Litery są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a według św. Augustyna Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Wiele osób uważa jednak, że jest to skrót imion trzech Mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Reklama

Dawniej w dniu święta Trzech Króli święcono złoto, którym później dotykano szyi, a także kadzidło (żywicę z jałowca), służące do okadzania gospodarstwa. Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami. Palenie kadzidła kultywuje się do dziś.

O dawnych zwyczajach na Trzech Króli pisał m.in. regionalista Adama Chętnik w "Kalendarzu zwyczajów dorocznych, obrzędów i niektórych wierzeń ludu kurpiowskiego".

- Na Trzech Króli ludność idzie do kościoła z gałązkami jałowcu, które potem zapalają w domu, okadzając mieszkanie od chorób i zarazy. Jagody jałowcowe z kredą święci się w kościele oddzielnie, sprzedaje to potem po chałupach nosząc "dziad kościelny" (zakrystjan). Święcą też ludzie w ten dzień nasiona kolendru, zbieranego na łąkach, który potem zaszywają w ubranie dzieciom, a co ma potem bronić je od różnych przypadków - pisał Adam Chętnik.

Reklama

Zwyczajów tych jest znacznie więcej. Do dziś, w wielu domach piecze się pieczywo obrzędowe na przykład tzw. szczodraki. Obyczaj ten sięga jeszcze czasów pogańskich. Wówczas w okresie świąt i nowego roku obchodzono tzw. Szczodre Gody. Okolice 6 stycznia były zwieńczeniem świętowania zimowego przesilenia i zwycięstwa światła nad ciemnością. Szczodraki czyli wypiekane bułki lub rogaliki rozdawane były najczęściej kolędnikom.

6 stycznia wyznacza też początek karnawału, który trwa aż do wtorku przed środą popielcową, która w tym roku przypada 17 lutego.

Wyświetleń: 940 komentarze: -
10:36, 06.01.2021r. Drukuj