piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Prezydent Łukasz Kulik o Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce: "Krok milowy został wykonany"

Radni miasta podczas ostatniej sesji zdecydowali o przyznaniu dotacji Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną "Samodzielność, Praca, Aktywność". Dzięki centrum pracę znajdą osoby, które nie mogą odnaleźć się na rynku pracy albo są wykluczone społecznie.

- Centrum Integracji Społecznej ma na celu reintegrację społeczną i zawodową. Mówi się, że jest to pomost między pomocą społeczną a rynkiem pracy. Spółdzielnia Socjalna "Samodzielność, Praca, Aktywność" wystąpiła do pana wojewody z prośbą o zarejestrowanie Centrum Integracji Społecznej. Takie zezwolenie otrzymała. Dzięki temu spółdzielnia wystąpiła do województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych o środki. Takie środki pozyskała, są one ponadmilionowe. Są one na wyposażenie, ale również na uczestnictwo - powiedziała Iwona Suska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich UM Ostrołęki.

Reklama

- W ramach centrum spółdzielnia chce prowadzić zajęcia remontowo-budowlane i brukarskie, zajęcia przygotowania do takich zawodów, jest też pracownia gospodarczo-ogrodnicza, porządkowa oraz opiekuńcza, florystyczna, rękodzieła, technik biurowych, jest też pracownia krawiecko-szwalnicza i poligraficzno-reklamowa - kontynuowała dyrektor Iwona Suska.

Spółdzielnia Socjalna "Samodzielność, Praca, Aktywność" przewidywała, że będzie miała 30 uczestników i 11 pracowników.

- Wśród tych 11 pracowników najwięcej jest instruktorów zawodów. Oprócz tego jest m.in. doradca zawodowy i psycholog - dodała dyrektor. - Osoby te mają  szansę nauczyć się zawodu, będą prowadzone też zajęcia mające na celu reintegrację społeczną.

Dotacja będzie wynosić 661 złotych na jedną osobę.

Reklama

- Cieszę się, że Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce w końcu powstanie. Próby uruchomienia CIS były podejmowane z sześć, może siedem lat temu. Bardzo cieszę się, tym bardziej, że misją centrum jest aktywizacja zawodowa osób społecznie wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wnosi to bardzo dużo do przestrzeni osób, które albo nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, albo są wykluczone społecznie ze względu na to, że np. odbywały kary w więzieniu. Jest to bardzo fajny projekt, ja mu kibicuję - powiedział Jakub Frydryk, wiceprzewodniczący rady miasta. - Kiedyś były podejmowane próby, ale niestety, wtedy samorząd nie był przychylny temu projektowi, teraz jest ta możliwość, trzymam kciuki - dodał.

Głos zabrał też Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

- To pomysł, który od lat kiełkował w naszym samorządzie. Z różnych powodów nie powstało to centrum. Ja o tym projekcie rozmawiałem z radnymi klubu Bezpartyjne Miasto już od zeszłego roku. To dzisiejsze głosowanie jest zwieńczeniem całego procesu - powiedział prezydent Ostrołęki. - CIS-y funkcjonują w wielu miastach w Polsce, mogą wnioskować o pozyskiwanie środków wewnętrznych.

- Krok milowy został wykonany, ale to dopiero pierwszy krok, kolejne pomysły są w drodze - podkreślił prezydent Łukasz Kulik. - To dobry projekt, pomaga ludziom niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie.

Włodarz miasta dodał, że chodzi gównie o wsparcie momentu startowego centrum.

Reklama

Radni jednomyślnie przyjęli proponowany projekt uchwały, głosami 20 za.

Sesja odbyła się w środę 30 grudnia 2020 r.

Wyświetleń: 1175 komentarze: -
15:21, 07.01.2021r. Drukuj