piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nowatorska operacja wszczepienia stymulatora serca. Pacjentką była ciężarna mieszkanka powiatu ostrołęckiego (wideo)

Specjaliści z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali nowatorski zabieg wszczepienia stymulatora serca u pacjentki będącej w 18 tygodniu ciąży. Operację przeszła 28-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego.

Dzięki nowoczesnej, precyzyjnej metodzie mapowania serca w 3D, ciężarna kobieta nie była narażona na potencjalnie szkodliwe dla płodu promieniowanie.

Reklama

Jesienią 2020 roku ciężarna pacjentka trafiła na oddział z powodu nawracających omdleń o nieznanej przyczynie. Doktor prowadząca panią Paulinę w Ostrołęce, skierowała ją do warszawskiej kliniki. Wówczas zaczęła się jej droga do odzyskania zdrowia, ale też zadbania o bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka.

- Zasadniczo u kobiet w ciąży czekamy ze wszystkimi interwencjami na sercu do momentu porodu, jeżeli jest taka możliwość. W przypadku pani Pauliny musieliśmy zadziałać bardzo szybko. Na początku trudno nam było zlokalizować i zidentyfikować problem, który dotyczył naszej pacjentki, więc miesiąc przed wszczepieniem stymulatora, udało nam się implantować rejestrator rytmu serca, który pozwalał w sposób bezprzewodowy odczytywać nam pracę serca pani Pauliny i dzięki temu udało nam się zarejestrować zaburzenia rytmu, które powodowały utraty przytomności u pacjentki i dzięki temu podjęliśmy świadomą decyzję o tym, że stymulator jest potrzebny natychmiast - mówił dr Jakub Kosma Rokicki z WUM.

Decyzja o tak nowatorskim zabiegu spowodowana była tym, aby nie narażać pacjentki w ciąży na promieniowanie rentgenowskie. Zabieg przeprowadził zespół w składzie: prof. Marcin Grabowski, dr n. med. Piotr Lodziński, dr Jakub Kosma Rokicki, mgr Małgorzata Kotowicz, mgr Dorota Świątek, mgr Dorota Dużyńska i mgr Elżbieta Świętoń.

Reklama

- Zabieg składał się z dwóch etapów. W pierwszej fazie wykonano mapę dużych naczyń i serca z wykorzystaniem elektrod mapujących, następnie na bazie uzyskanych trójwymiarowych obrazów, wprowadzono elementy układu stymulującego do docelowych jam serca i obserwowano na bieżąco ich położenia na ekranie monitora. Do przeprowadzenia tej nowatorskiej procedury medycznego wykorzystano system do elektronawigacji, umożliwiający lokalizację elektrod z zastosowaniem pola elektromagnetycznego o niewielkim natężeniu - czytamy na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Procedura była bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka. Więcej na temat zabiegu oraz zdjęcia można zobaczyć na facebookowej stronie WUM.

Reklama

Program "Pytanie na Śniadanie" z udziałem pani Pauliny oraz jednego z lekarzy wykonujących operację, można obejrzeć na stronie "PnŚ" TVP 2.

Fot. kadr z programu "PnŚ"

Wyświetleń: 4919 komentarze: -
09:26, 08.01.2021r. Drukuj