wtorek, 2 marca 2021 r., imieniny Heleny, Henryka, Halszki

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: W Czerwinie ksiądz chodzi po kolędzie. Czy to nie naraża mieszkańców?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Chciałbym poruszyć sprawę kolędy w parafii Czerwin. Czy podczas obecnych obostrzeń i pandemii koronawirusa dopuszczalne jest przeprowadzanie kolędy w sposób tradycyjny czyli odwiedzanie wiernych przez księdza z parafii w ich domach?

W innych parafiach, z tego co mi wiadomo, kolęda jest przesunięta na późniejszy termin lub też jest organizowana specjalna msza dla mieszkańców konkretnej ulicy lub wsi. W parafii Czerwin wizyta duszpasterska odbywa się tradycyjnie, bez żadnych zakłóceń.  

Reklama

Od redakcji:

W tym roku, z uwagi na epidemię, wszystkie parafie w Ostrołęce i wiele w powiecie w ostrołęckim, odwołały lub przesunęły w czasie wizyty duszpasterskie. Stanowisko w tej sprawie zajęła także Konferencja Episkopat Polski (KEP), wydając komunikat, iż każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną "kolędę", w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii. W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele podkreślił rzecznik Episkopatu - czytamy w komunikacie KEP.

Reklama

Parafia w Czerwinie zdecydowała się na tradycyjną formę kolędy i odwiedziny wiernych w domach. Na stronie parafii pojawiły się wskazówki dla wiernych - Jak przyjąć księdza po kolędzie? W wytycznych przypomniano o stosownym ubiorze, odpowiednim przygotowaniu stołu a także możliwości złożenia datku pieniężnego.

Pytania w tej kwestii wysłaliśmy do Kurii Diecezjalnej w Łomży. Zapytaliśmy, czy nasza diecezja podlega specjalnym wytycznym w zakresie organizowania wizyt duszpasterskich i czy forma odwiedzin księży w domach parafian jest dopuszczalna. Do sprawy wrócimy, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

Zobacz też:

Kolęda w ostrołęckich parafiach przełożona na późniejszy termin. Winna epidemia

Jak będzie wyglądała kolęda w 2021 roku? Rzecznik episkopatu polski o wizycie duszpasterskiej

Reklama

Wyświetleń: 18491 komentarze: -
09.01.2021, 11:02r. Drukuj
Powrót


Reklama

Rolexin
LUSAR
Carpexim

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter