niedziela, 18 kwietnia 2021 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kamień dekoracyjny elewacyjny - poznaj jego rodzaje i zastosowanie kamienia na ścianie

To trwałe rozwiązanie cechuje się przede wszystkim dużą odpornością na zabrudzenia czy wilgoć, ale przede wszystkim fenomenalnie wygląda na ścianie domu, zwłaszcza w okolicach okien. Naturalny kamień dekoracyjny nadaje się również do wykończenia ogrodzenia, cokołu lub innych elementów budynku, który domownicy chcą wyróżnić. Przekonaj się, jak wiele zalet ma elewacyjny kamień dekoracyjny i co warto wiedzieć, by wybrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. 

Reklama

Z jakiego materiału wykonywany jest kamień dekoracyjny stosowany przy elewacjach?

Podobnie jak w przypadku innych tego typu rozwiązań, kamień dekoracyjny używany do wykończenia ścian domów ma formę płytek o różnych rozmiarach, które uzyskuje się z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, dlatego przed zakupem dobrze jest dokładnie sprawdzić cechy danego surowca. Wśród popularnych materiałów, z których wytwarza się kamień elewacyjny, warto wyróżnić łupek, bazalt, kwarcyt, gnejs, piaskowiec oraz granit. Wpływa to również na względy estetyczne jak faktura, rodzaj dostępnych odcieni i barw, co pozwala zaprojektować oryginalne aranżacje wyróżniające budynek na tle sąsiednich konstrukcji.

W przypadku kamieni dekoracyjnych elewacyjnych niezwykle ważne jest dobranie materiału o niskiej chłonności. Sprawia to, że elewacja lepiej będzie znosić zmienne warunki pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wiosennym, gdzie częste są deszcze mogące skutecznie osłabić strukturę całej elewacji. Ze względu na ten parametr kamienie używane do dekoracji dzieli się na trzy klasy (A, B i C). O ile w przypadku wnętrz suchych (np. salon), gdzie dostęp wilgoci jest minimalny, wystarczy piaskowiec o klasie C, to w przypadku kamieni elewacyjnych dobrze jest zdecydować się na coś trwalszego. Tutaj szczególnie polecanym rozwiązaniem jest granit i łupek, których klasa chłonności to A.

Ta cecha decyduje również o tym, czy dany kamień naturalny nadaje się do wykończenia innych elementów domów, o czym powinny pamiętać osoby chcące przygotować budynek utrzymany w konkretnym stylu. Wtedy trzeba również wziąć pod uwagę kwestie wizualne - więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jaki kamień wybrać na ścianę a jaki na podłogę do wnętrza w stylu skandynawskim?

Reklama

Jak przebiega mocowanie kamienia elewacyjnego?

Proces układania czy mocowania płytek wyciętych z kamienia naturalnego, nie różni się zanadto od tego, jak wygląda to w przypadku kafelków czy innych tego typu rozwiązań wykonanych z ceramiki. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego spoiwa (np. kleju), który będzie dostosowany do danego gatunku kamienia. Pozwala to mieć pewność, że elewacja będzie trwała i wytrzyma nawet ekstremalne - wysokie i niskie - temperatury.

Wcześniej jednak dobrze jest odpowiednio przygotować powierzchnię, jednak pod tym względem użytkownik dostaje niemal pełną swobodę wyboru. Kamień elewacyjny doskonale łączy się z innymi sposobami wykończenia, w tym z tynkiem, boniowaniem czy panelami drewnopodobnymi. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by kamień naturalny połączyć z deskami. Przy czym warto pamiętać, że kamień elewacyjny nie wymaga fugowania, co znacząco skraca czas całego procesu.

Reklama

Kamień dekoracyjny na ogrodzeniu? Niestandardowe zastosowanie kamienia elewacyjnego

Dzięki uniwersalności naturalnego kamienia dekoracyjnego można przygotować jednolitą dekorację danej posesji, wykorzystując do tego ten sam materiał. Omawiane rozwiązanie świetnie sprawdzi się także jako forma trwałego i odpornego na uszkodzenia ogrodzenia. Łatwość w utrzymaniu czystości sprawia, że kamień dekoracyjny wykonany z łupka, bazaltu, kwarcytu czy granitu świetnie sprawdzi się jako element ogrodzenia.

Kamień elewacyjny to również świetne rozwiązanie dla osób szukających sposobu na wykończenie cokołu czy murowanego filaru wspierającego dobudowane poddasze. W większości przypadku wspomniane elementy ciężko utrzymać w czystości, ale dzięki łatwemu w czyszczeniu naturalnemu kamieniowi dekoracyjnemu, całość wystarczy od czasu do czasu przemyć wodą.

Reklama

Konserwacja kamienia elewacyjnego - czy jest wymagana?

O ile skomplikowana konserwacja naturalnego kamienia dekoracyjnego nie jest wymagana i dotyczy jedynie wybranych materiałów, to warto pamiętać o impregnacji raz na kilka lat. Pozwala to zachować świeży wygląd elewacji czy innego elementu pokrytego kamieniem dekoracyjnym, a także zapobiega ich matowieniu.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1083 komentarze: -
21.01.2021, 09:28r. Drukuj
Powrót


Reklama

Carpexim
Rolexin
LUSAR

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter