piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Postojowe dla artystów. Co zrobić, by otrzymać wsparcie?

Artyści, zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej, którzy przez pandemię zmagają się z niskimi dochodami mogą od 15 stycznia wnioskować o wsparcie finansowe. To jednorazowe, dodatkowe świadczenie postojowe. Jakie wymogi należy spełnić, by otrzymać pomoc?

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Dla kogo wsparcie?

Reklama

- Zgodnie z tarczą 6.0 od 15 stycznia prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów) - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

- Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-CD6) można składać wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii - przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jakie warunki należy spełnić?

Reklama

Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury.

- Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.). Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021  r. kwoty 15 506,79 zł) - wyjaśnia Piotr Olewiński z ZUS.

Wyświetleń: 670 komentarze: -
10:18, 23.01.2021r. Drukuj