piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

TVN24: lekarze przyszyli rękę 36-latka, który uległ wypadkowi w pracy. Operacja trwała trzynaście godzin (wideo)

Lekarze z Kliniki Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie, podjęli się skomplikowanego zadania i przeprowadzili operację przyszycia oderwanej ręki 36-latkowi, który uległ ciężkiemu wypadkowi na terenie Stora Enso. Operacja mężczyzny trwała trzynaście godzin. Udało się przywrócić krążenie w kończynie.  

Materiał na ten temat wyemitowano w magazynie "Polska i Świat" na antenie TVN24.

Reklama

Do poważnego wypadku na terenie ostrołęckiego zakładu Stora Enso doszło w czwartek 21 stycznia przed godziną 10.00. Pracująca maszyna wciągnęła i wyrwała rękę 36-letniego mężczyzny. Konieczna była pilna i skomplikowana operacja, której podjęli się lekarze z Kliniki Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie.

Operacja trwała trzynaście godzin

Operacja 36-latka była prawdziwym wyzwaniem dla lekarzy. Poszukiwanie placówki, która podejmie się tego trudnego zadania trwało dziewięć godzin, a operacja kolejne trzynaście.

- To był trudny uraz awulsyjny, czyli ręka uległa wyrwaniu, w związku z czym te wszystkie naczynia, które doprowadzały krew, zostały zniszczone - mówił w magazynie "Polska i Świat" chirurg plastyczny dr n. med. Łukasz Ulatowski z Kliniki Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie.

Trzynastogodzinna operacja polegała między innymi na zastąpieniu poszarpanych naczyń żyłami ze stopy pacjenta. Dobrze zabezpieczona i trzymana w chłodzie ręka okazała się możliwa do przyszycia, czego odmówili inni lekarze.

Kilka szpitali odmówiło pomocy

Reklama

Po odmowie ze strony kilku szpitali na przeprowadzenie trudnej operacji zgodzili się specjaliści Kliniki Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. 

- Początek operacji to ocena odciętego fragmentu, czyli tego amputatu: co zostało uszkodzone na jakim etapie. To jest niezwykle ważne, żeby móc strategicznie zaplanować każdy krok kolejny operacji - podkreślił dr n. med. Łukasz Ulatowski. Także w momencie, kiedy mamy już te struktury ocenione, to możemy zabrać się za stabilizację kostną, jako pierwszy element, a później najważniejsze, żeby jak najszybciej przywrócić krążenie - dodał.

"Jestem bardzo wdzięczny"

Poszkodowanego mężczyznę czeka długa rehabilitacja. 36-letni pacjent jest wdzięczny warszawskim lekarzom za to, że podjęli się trudnej operacji.

- Żeby nie pan doktor, to by się nikt inny tego nie podjął. Jest bardzo wielkim człowiekiem i bardzo zdolnym i trzeba człowieka docenić. Jestem bardzo wdzięczny - mówił w magazynie "Polska i Świat" 36-letni pacjent.

Obejrzyj materiał magazynu "Polska i Świat" o skomplikowanej operacji 36-latka:

Maszyna urwała mężczyźnie rękę. Warszawscy lekarze podjęli się skomplikowanego wyzwania

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 24094 komentarze: -
11:32, 26.01.2021r. Drukuj