czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Starorzecza Narwi skute lodem, ale wędkarzy nie brakuje. Zamarznięte zbiorniki wodne patroluje straż rybacka (zdjęcia)

Gruba warstwa lodu skuła starorzecza Narwi. Nie odstrasza to jednak wędkarzy, którzy oddają się swojej pasji pomimo trudnych warunków pogodowych. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo, dlatego funkcjonariusze straży rybackiej kontrolują tego typu miejsca. 

W trosce o bezpieczeństwo wędkarzy Społeczna Straż Rybacka nr 38 wraz z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej patrolowali starorzecza Narwi. Warstwa lodu jest bardzo gruba, a w rejonie kontrolowanych miejsc funkcjonariusze spotkali łowiących ryby wędkarzy.

Reklama

- Po kilku dniach mrozów lód na starorzeczach zrobił się naprawdę gruby. Na każdym starorzeczu po kilku wędkarzy. Dziś wspólnie działaliśmy z posterunkiem Państwowej Straży Rybackiej z Ostrołęki. Ryby brały różnie, najwięcej widzieliśmy okoni - czytamy na profilu facebookowym Społecznej Straży Rybackiej Narew 38 Ostrołęka.

Zamarznięty lód może być niebezpieczny

Każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

- w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie,

- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego,

Reklama

- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,

- jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej,

- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

- w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Fot. Społeczna Straż Rybacka Narew 38 Ostrołęka/Facebook

Wyświetleń: 3520 komentarze: -
09:39, 09.02.2021r. Drukuj