sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skąd przydomek lub nazwisko Ścibek? Etymologia tego słowa może zdziwić

Wiele osób szuka rodowodu swojego nazwiska. Jeszcze ciekawiej jest w przypadku przydomków, nadawanych ludziom w licznych środowiskach. Etymologia wyrazów, czyli ich pochodzenie, może być bardzo ciekawa, kształcąca a nawet mocno zaskakująca. Jak sprawa się ma z przydomkiem "ścibek"?

O tzw. "ścibkach" dużo wiedzą mieszkańcy Kurpiowszczyzny, bowiem przed wieloma laty, w okolicach Myszyńca, "ścibków było wielu. Nazwa ta stanowiła przydomek dla osób lub całych rodzin.

Reklama

Później bywało, że nazwa, będąca przezwiskiem lub przydomkiem, przekształcona została w nazwisko Ścibek. Do dziś na Kurpiach jest osób o takim nazwisku wiele. Ale cóż znaczyła owa nazwa "ścibek" przed wieloma laty? Jakie jest pochodzenie tego przydomka? Tłumaczył to przed stu laty znany regionalista Adam Chętnik. Stary, prasowy wycinek z gazety "Wspólna Praca" z 1911 roku przypomniano na stronie "Kurpie - historia i trwanie".

- W wielu wioskach w okolicach Myszyńca są ludzie, których wszyscy bez wyjątku nazywają "ścibkami", pomimo iż ci posiadają inne właściwe sobie nazwisko. Według opowiadań, nazwa "ścibek", powstała stąd, że gdy Kurpie siedzieli w swych osadach leśnych, często zbiegali w ich puszczę różni ludzie nie swoi, czasem przestępcy lub szukający swobody zbiegowie. Ludzie ci, nie mając własnych siedzib, "wścibiali" się między kurpi i z czasem pozostawali na zawsze. Przylgnęła tylko do nich nazwa "ścibka" stanowiąca wprawdzie tylko dodatek do ich właściwego nazwiska, ale częściej niż to ostatnie używana - pisał Adam Chętnik.

Reklama

Źródło: "Wspólna Praca" 1911, nr 33-34. Cytat za: "Kurpie - historia i trwanie"

Wyświetleń: 5466 komentarze: -
09:31, 14.02.2021r. Drukuj