czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: Jaka minimalna temperatura powinna być zapewniona w obiekcie zamkniętym typu galeria handlowa?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Chciałam zadać pytanie jaka minimalna temperatura powinna być zapewniona w obiekcie zamkniętym typu galeria handlowa lub hala targowa. W moim miejscu pracy temperatura wynosi 13 st. C, według mnie jest stanowczo za niska.

Niestety prawnicy z PIP mają ciągle zajęty telefon, a chciałabym mieć informacje z pewnego źródła, a nie artykułów w internecie. Chodzi o dużą powierzchnię handlowo-usługową w centrum miasta.

Reklama

Odpowiada Adam Pszczółkowski z ostrołęckiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie:

W związku z zapytaniem skierowanym przez czytelniczkę uprzejmie informuję, że jak wynika z treści art. 207 § 2 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy: "Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń". 

Reklama

Natomiast w myśl § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), nie niższą niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. Z analizy przytoczonego przepisu rozporządzenia wynika, że nakaz utrzymywania w pomieszczeniu pracy temperatury nie niższej niż 14°C nie jest nakazem obowiązującym bezwzględnie, prawodawca przewidział bowiem sytuacje, w których względy technologiczne uniemożliwiają utrzymanie takiej temperatury w pomieszczeniu pracy (np. praca w chłodniach). Podkreślenia wymaga, że względy technologiczne stanowią jedyne legalne odstępstwo od ogólnego nakazu utrzymywania w pomieszczeniu pracy temperatury minimalnej na poziomie 14 °C. Przepisy nie uzależniają również poziomu minimalnej temperatury w pomieszczeniu pracy od tego, czy jest to pomieszczenie pracy stałej (w którym praca jest wykonywana powyżej 4 godzin dziennie), czy jedynie czasowej (w którym praca jest wykonywana od 2 do 4 godzin dziennie), a od przeznaczenia tego pomieszczenia oraz rodzaju wykonywanych w nim prac.

Ponadto przepisy nie definiują pojęcia "lekka praca fizyczna". Jednoznaczna odpowiedź czy mamy do czynienia z lekką pracą fizyczną możliwa jest jedynie po przeprowadzeniu specjalistycznych pomiarów lub szeregu oszacowań bazujących na dokładnym chronometrażu pracy. Prawidłowe określenie obciążenia pracą fizyczną wymaga uwzględnienia wielu czynników, w szczególności takich jak: rodzaj wykonywanych czynności, intensywność i czas wysiłku, pozycja ciała, czynniki zewnętrzne (klimatyczne: temperatura, wilgotność, ciśnienie), wiek, płeć, wysokość, ciężar ciała pracownika, konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej (np. środków ochrony układu oddechowego).

Reklama

W treści zapytania czytelniczka nie podała rodzaju wykonywanej pracy w galerii handlowej, co ma wpływ na ocenę czy praca fizyczna ma lekki charakter. Zgodnie bowiem z przytoczonymi przepisami w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast uznać należy, że temperatura podana przez czytelniczkę jaka panuje w galerii handlowej jest zbyt niska. Dodatkowo podkreślić należy, że pracodawcy powinni się kierować ogólną regułą, zgodnie z którą w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania).

Wyświetleń: 5379 komentarze: -
09:34, 14.02.2021r. Drukuj