sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś Walentynki. Kto obchodzi dzień świętego Walentego, a kto bojkotuje to święto?

Walentynki czyli święto zakochanych, dotarło do Polski pod koniec XX wieku. To jedno z młodszych świąt, ale okazało się, że wielu Polakom przypadło do gustu. Jest też pokaźne grono osób, które święto to ustawicznie bojkotuje i wskazuje, że rodzime święto zakochanych wypada w czerwcu, w czas letniego przesilenia.

Walentynki z roku na rok stają się coraz bardzie komercyjnym świętem. Sklepowe witryny zalewa moc czerwonych serduszek, pluszaków z napisem "love" oraz słodkich czekoladek i czerwonych lizaków w kształcie serca. Dla jednych dzień ten jest doskonałą okazją do okazania uczuć, miłosnych wyznań oraz spędzenia romantycznych chwil z ukochaną osobą, dla innych to święto całkowicie niepotrzebne.

Reklama

Walentynki to święto zapożyczone z krajów zachodnich. Hucznie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie silny jest kult świętego Walentego - patrona zakochanych, ale też umysłowo i nerwowo chorych. Święto owo nigdy jednak nie było zakorzenione w polskiej kulturze i nie ma związku z naszymi dawnymi zwyczajami.

Niegdyś na naszych ziemiach królowało słowiańskie święto zakochanych czyli Noc Kupały. Wiele osób nadal je kultywuje i czyni kroki, aby przywrócić je do kalendarza polskich świąt okolicznościowych. Kupalnocka idealnie wpisuje się w charakter święta zakochanych, wypada bowiem podczas letniego przesilenia około 21/22 czerwca, gdy witamy lato, w naszym kraju jest ciepło a atmosfera sprzyja spotkaniom zakochanych i miłosnej euforii.

Reklama

Noc Kupały wywodzi się od starosłowiańskich zwyczajów i obrzędów związanych z kultem ognia, urodzaju i płodności, mężczyzny i kobiety, słońca, księżyca i matki Ziemi, związane jest silnie z urodzajem, płodnością, radością i miłością. Jego wymowa jest dużo głębsza niż święto zakochanych wypromowane przez kulturę zachodu. Kupalnocka wypełniona była tajemniczością, miłością i magią. Spotykano się wieczorami przy ogniskach, wróżbach sobótkowych, puszczaniu wianków czy najbardziej tajemniczym rytuale - poszukiwaniu kwiatu paproci.

A czy wy obchodzicie lutowe święto zakochanych? Lubicie je, czy omijacie szerokim łukiem? Kiedy powinno przypadać takie święto w Polsce i czy w ogóle ma ono rację bytu? 

Wyświetleń: 3196 komentarze: -
09:36, 14.02.2021r. Drukuj