wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Gazeta Krakowska" o Kurpiach: "Wody mazurskich jezior zasilą użytki zielone Kurpiowszczyzny"

"Gazeta Krakowska" pisała na swoich łamach o Kurpiach. W 1967 roku pojawił się artykuł o mazurskich jeziorach, które mają swoimi wodami zasilić ubogi kurpiowski region, zaś w 1971 na stronicach czasopisma ukazał się tekst o wybitnej artystce kurpiowskiej - Czesławie Konopce.

Do lektury dwóch tekstów nawiązujących do spraw i postaci z naszego regionu, zachętę odnajdujemy na stronie eDąbrówka.

Reklama

- Zachęcam do lektury dwóch artykułów prasowych z "Gazety Krakowskiej" - organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jak widać życie Kurpiów znajdowało się także w centrum działań przewodniej sile narodu - partii. Życie dokonało cenzury. Jeden z nich mówi o Czesławie Konopce z Tatar koło Kadzidła - twórczyni ludowej. Drugi zaś o zamierzeniach wykorzystania wód jezior mazurskich dla potrzeb Kurpiowszczyzny, która już wówczas cierpiała na niedostatek wody. Przenieśmy się zatem w lata 60 i 70 XX wieku - zaprasza autor wpisu.

Poniżej oba fragmenty zaczerpnięte z "Gazety Polskiej" - jeden z roku 1967, drugi zaś z 1971 r.

Reklama

Jeziora mazurskie popłyną na Kurpie

Dorzecze Narwi - wielkim rejonem paszowym

Wody mazurskich jezior zamiast bezużytecznie spływać do morza, zawrócą swój bieg i zasilą 100 tys. ha utyków zielonych Kurpiowszczyzny. Taki jest główny sens i cel wielkiej inwestycji hydrotechnicznej, którą projektuje Centralne Biuro Studiów i Projektów Wodno-Melioracyjnych w Warszawie. Kurpiowszczyzna jest jednym z najuboższych rolniczo regionów kraju (brak wody). Grunty torfowe i jałowe nieużytki - dzięki realizacji projektów - mogą stać się ogromną bazą paszowo-hodowlaną, usytuowaną w pobliżu wielkiej Warszawy. Projekty w obecnym stadium przewidują budowę dwóch głównych kanałów: "Wielbarsklego" (łączącego Spychów z Wielbarkiem) i "Kurpiowskiego" (od Spychowa do doliny rzeki Szkwy). Dzięki temu, że będą one łączyć kompleks Wielkich Jezior Mazurskich (Śniardwy, Niegocin, Mamry) z rzekami 3 województw - powstanie ok. 50 nowych wodnych tras turystycznych. Jeziora zasilać będą Kurpie poprzez system kanałów, rowów nawadniających itp., połączonych z rzekami prawych dopływów Narwi. Stworzenie nowego systemu cyrkulacji wód mazurskich sprawiłoby, że poziom wody w systemie wielkich jezior będzie opadać od maja do września o pół metra (w zależności od warunków hydrologicznych), a w pozostałych miesiącach podnosić się do przewidzianego poziomu. 

Źródło: "Gazeta Krakowska" z 30.03.1967 r. oraz z 15-17.08.1971 r. Cytat za: eDabrowka.net

Wyświetleń: 2017 komentarze: -
10:18, 20.02.2021r. Drukuj